top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Zafer Akşehirlioğlu: Erciyes kayak merkezi sezonuna hazır

Üç milyon yerli ve yabancı turisti ağırlamayı hedeflediklerini belirten Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehirlioğlu, “Yeni sezon için tüm hazırlıklarımızı yaptık, Erciyes kayak merkezi sezonuna hazır” dedi. 


Erciyes Kayak Merkezinde yeni sezon hazırlıklarının tamamlandığını aktaran Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehirlioğlu, “Erciyes’te kayak sezonunu aralık ayının son haftasında açmayı planlıyoruz. Yeni sezon için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Kayak merkezlerinde tabii ki olmazsa olmaz en önemli merkez, mekanik tesisler dediğimiz, halk arasında teleferik olarak tabir edilen telesiyej, gondol gibi halatlı taşıma sistemleridir. Bu sistemler kış boyu kullanıldığı için bir yıpranma payından söz etmek gerekir. Biz de bakım onarım ekibimizle beraber sezon biter bitmez hemen bir sonraki sezona hazırlık çalışmalarına girer ve dağ yüzeyindeki bütün teleferiklerimizi, bütün tesislerimizi tüm ayrıntılarına kadar kontrol ederiz. Bu sene de dağdaki bütün teleferiklerimiz, gondollarımız, telesiyejlerimiz, yürüyen bantlarımız, yani insan taşıyan bütün ekipmanlarımız vidasından cıvatasına tek tek elden geçirildi. Aşınan ya da bozulan parçalar yenileriyle değiştirildi. Yıl içerisinde çeşitli doğa olaylarından etkilenerek değişime uğrayan pistlerde gerekli düzenlemeler yapıldı. Bazı eğim sorunu oluşan pistlerimiz düzenlendi. Kar tutma filelerimiz yenilendi. Karlama makinelerimiz elden geçirildi. Bunun yanında Erciyes A.Ş. olarak yurt içinde ve yurt dışında çeşitli fuarlar ve sunumlara katılarak Erciyes’in gelmiş olduğu noktayı anlattık. Yatırımcılar ile görüşmeler gerçekleştirdik. Netice itibari ile Erciyes yine mükemmel bir sezon için hazır” şeklinde konuştu. 


“Türkiye’deki en gelişmiş suni karlama altyapısına sahibiz”

Küresel ısınmanın getirdiği sorunları suni karlama ile aştıklarını anlatan Akşehirlioğlu, “Maalesef küresel ısınma dünyada büyük sorun olmaya başladı. Tabi bu tüm kayak merkezlerini de etkiliyor. Mevsimin normalin üzerinde seyretmesi, kar yağışlarının gecikmesi sezonun geç başlamasına neden oluyor. Artık suni karlama dünyada büyük kayak merkezlerini olmazsa olmazı. Zira global ısınma tehdidi ile beraber kayak merkezlerinde karsız kalma, kar yağmama ve pistleri açamama bir ihtimal belirdi. Buna da teknolojik olarak üretilen yegâne çözüm suni karlama sistemi. Suni karlama sistemleri özellikle Avrupa da Alplerde çok yoğun olarak kullanılıyor. Büyük kayak merkezlerinin tamamında var ve bu kayak merkezleri kar garantili kayak merkezi olarak adlandırılıyor. Tabi kar yağmasa bile o kayak merkezindeki pistler açılıp kayak severlere, kayakçılara hizmet verir hale getiriliyor. Biz de Erciyes olarak Türkiye’deki en gelişmiş suni karlama altyapısına sahibiz. Dağın hemen hemen 26 milyon metrekaresinde kurulu olan kayak merkezimizde pistlerimizin yüzde 60’ında suni karlama sistemlerimiz var. Biz Kayseri Erciyes A.Ş. olarak sahip olduğumuz suni karlama alt yapısıyla kar yağmasa dahi pistlerimizi hazır hale getirip sezona başlayabiliyoruz. Bu sisteme sahip olan yerler kar garantili kayak merkezi olarak biraz daha avantajlı oluyor. Bununla birlikte kar yağışının geç başlamadı taleplerde bir değişikliğe sebep olmuyor. Sadece rezervasyon tarihleri öngörülemeyebiliyor” ifadelerini kullandı.


“Oteller yüzde 90'ın üzerinde doluluğa ulaştı”

Akşehirlioğlu, “Şu anda Erciyes Dağı'ndaki otellerimizin yüzde 90'ın üzerinde doluluğa ulaştığını görüyoruz. Bunun yanı sıra Kayseri, Erciyes'e çok yakın olduğu için şehirdeki otellerimiz de çok yoğun olarak kayakçı misafirleri alıyor” dedi. Otellerin yılbaşı programlarının da hazır olduğunu ifade eden Akşehirlioğlu, “Erciyes’te bulunan her otelimiz yılbaşı dolayısıyla çeşitli özel programlar yaptı. Bütün otellerimizde konserler, bazı eğlence faaliyetleri, açık hava partileri gibi çok farklı faaliyetler var. Artık gece kayağı da Erciyes'in klasiği haline geldi. Gece boyunca misafirlerimize kesintisiz kayak imkânı sunuyoruz. Misafirlerimiz yine ateş başı eğlenceleri ile hoş vakit geçirecekler. Erciyes'imize has pekmez ve meyvelerin karışımıyla insana enerji veren özel içeceklerimizi gelen kayak severlere ikram edeceğiz. Erciyes'te güzel bir ambiyans misafirlerimizi bekliyor olacak” şeklinde konuştu.


“İngiltere pazarı ile ilgili girişimlerimiz hızlandı”

Rusya, Ukrayna, Belarus ve Polonya’nın ardından ilk kez Çek Cumhuriyeti’nden de her hafta gerçekleşecek charter seferleri ile turistlerin Erciyes’e geleceği bilgisini paylaşan Akşehirlioğlu, “Bu yönde İngiltere pazarı ile ilgili girişimlerimiz hızlandı, görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca, direkt uçuşların yanında dünyanın dört bir tarafından Almanya, İtalya, Amerika, Japonya, İngiltere, Kore, Malezya, Fransa, Portekiz, Endonezya, gibi ülkelerden de aile ve arkadaş guruplarıyla gelip Erciyes'te kayak tatili yapan yabancı turistlerin sayısı her yıl ciddi oranda artış gösteriyor. Erciyes’in bilinirliği arttıkça bu sayıda sürekli artıyor” şeklinde konuştu.

 

“3 milyon yerli ve yabancı turisti dağımızda ağırlamayı hedefliyoruz”

Erciyes Kayak Merkezi’nin bu yıl da dolu dolu bir sezon geçireceğini aktaran Zafer Akşehirlioğlu, “Özellikle son yıllarda pandemi, deprem gibi çeşitli nedenlerle tatile gidemeyen insanların kış tatiline yoğun bir talep göstereceklerini tahmin ediyoruz. Dünyadan ve ülkemizin dört bir yanından misafirlerimizi ağırlayacağız. 2023-2024 kayak sezonu için 3 milyon yerli ve yabancı turisti dağımızda ağırlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page