top of page
  • turizmisletmeyatir

Yunanistan'da konaklama vergisinde yasa değişti

Uygulaması 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olan konaklama vergisindeki değişikliği içeren yasa tasarısı, parlamentoda 140 karşı 158'e oyla kabul edildi.Yunanistan’da yeni turizm vergisi ve yeni kısa vadeli kiralama düzenlemelerini içeren değişiklikler onaylandı. Adı, “İklim krizine dayanıklılık ücreti” oldu

Yunanistan’da yeni yasa, turistik konaklama ve Airbnb tarzı kiralamaları etkileyen aşağıdaki değişiklikleri öngörüyor:

– Otel misafirlerinden alınan konaklama vergisi, iklim krizine dayanıklılık ücreti olurken bir veya daha fazla oda/mülk kiralayan otelcilerin/mülk sahiplerinin ekstra günlük ölçekli bir ücret talep edebilecek. Mart-Ekim aylarında 1,5 Euro’dan 10 Euro’ya, Kasım’dan Ekim’e kadar ise 0,5 Euro’dan 4 Euro’ya kadar. Bu ücret; oteller, kiralık odalar, villalar ve Airbnb’ler de dahil olmak üzere her türlü turistik konaklama için geçerli. Elde edilen gelirler, doğal afetler için özel olarak oluşturulmuş bir acil durum fonuna aktarılacak

 

– Kısa vadeli turistik kiralama amacıyla üç veya daha fazla mülk kiralayan kişilerin, mali hesapları tutmak, KDV ve diğer vergileri ödemek de dahil olmak üzere iş faaliyetlerine başlamaları gerekecek.

 

– Mülklerini kısa süreli konaklama amacıyla kiralayan ancak hükümetin çevrimiçi kısa süreli kiralama siciline kaydolmayanlar, bir önceki yılın brüt gelirinin yüzde 50’sine eşit ve en az 5.000 avro tutarında para cezası ödemek zorunda kalacak.

 

– Kısa süreli kiralama, bir mülkün dijital platformda yayınlanan ve konaklama ve yatak sağlanması dışında başka hiçbir hizmet sağlanmadığı sürece, 60 günden daha kısa belirli bir süre için kiralanması veya alt kiralaması olarak tanımlanacak.

 

– Gelir üzerinden yüzde 0,5 oranındaki konaklama vergisi, kısa vadeli kiralama işlemlerine de uygulandı.

 

Yeni yasa, tüm gayrimenkul alım ve satımlarının yalnızca banka ödemeleri yoluyla yapılmasını zorunlu kılıyor. Bedelin kısmen veya tamamen nakit olarak ödenmesini öngören sözleşmeler geçersiz. Aynı zamanda, nakit olarak 500 avronun üzerinde satış yapan işletmelere uygulanan ve şu anda 100 avro olan cezalar, işlemin değerini iki katına çıkaracak.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page