top of page
  • turizmisletmeyatir

Venedik 25 kişinin üzerindeki turist gruplarına yasak

Venedik’te 25 kişinin üzerindeki rehberli turist grupları ve megafon kullanımı yasaklandı.


İtalya’da kitlesel turizmin etkilerinin en ağır şekilde görüldüğü kentlerden Venedik, 25 kişinin üzerindeki rehberli turist gruplarını ve megafon kullanımını yasakladı.

 

Venedik Belediyesi’nin aldığı karar 1 Haziran 2024’ten itibaren uygulanacak. Belediye kararın “sürdürülebilir turizmi teşvik” etmeyi ve aynı zamanda “kent sakinlerinin korunmasını” amaçladığı duyurdu.

 

Venedik’in tarihi kent merkezinin yanı sıra Murano, Burano ve Torcello adalarında 25 kişinin üzerinde turist gruplarının gezdirilmesine izin verilmeyecek.

 

25 kişi limiti hali hazırda kentteki belediyeye ait müzelerde de uygulanıyor. Bu sayı, standart turist otobüslerinin kapasitesinin yaklaşık yarısına denk geliyor.

 

Megafon gibi yüksek sesli rehberlik hizmetleri de “karmaşa ve rahatsızlığa” yol açtığı gerekçesiyle yasaklandı.

 

Ayakbastı ücreti uygulaması Nisan’da başlıyor

Venedik'te Uzun süredir tartışılan ayakbastı uygulaması da Nisan 2024’te denenmeye başlayacak. 25 Nisan’dan itibaren yoğun dönemlerde kente günübirlik girişlerde 5 euro ücret alınacak.

 

Giriş ücreti, kentteki otel ve konaklama tesislerinde kalanlardan alınmayacak. Bu tesislerde kalınan her bir gün için belediye ayrıca vergi topluyor.

 

Bu gibi önlemlerin de etkisiyle Venedik bu yıl UNESCO tarafından tehlike altındaki miraslar listesine alınmadı.

 

Ancak kent sakinlerinin kurduğu dernekler, giriş ücreti alınmasının sorunu çözmeyeceğini, turist sayısına herhangi bir düzenleme getirilmediğini vurguluyor. Giriş için ücret alınmasının kenti "eğlence parkı" benzetmesine daha da yaklaştırdığını savunanlar da bulunuyor.

 

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro ise bu adımlarla "şehri, sakinleri ve burada çalışanlar için daha yaşanabilir hale getirmeyi" amaçladıklarını söyledi.

 

Brugnaro, "1950'lerden bu yana insanlar Venedik'in ölmekte olan bir şehir olduğunu söylemeyi sürdürüyor. Bizse Venedik'in yaşayan bir şehir olduğunu ve dünyanın dört bir yanından onu ziyaret etmek için gelen turistlere açık olmaya devam edeceğini yineliyoruz" dedi. (BBC Türkçe)

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page