top of page
  • turizmisletmeyatir

UNWTO World Tourism Barometer Raporu yayınlandı

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü (UNWTO), UNWTO Tourism Barometer Raporu kapsamında; uluslararası turizmin toparlanmasını etkileyen ve toparlanmayı geciktiren faktörlere yer verdi.Uluslararası turizmin performansına yönelik son verilerin yer aldığı UNWTO World Tourism Barometer Raporu’na göre; uluslararası turizm, 2023 yılını pandemi öncesi rakam ve seviyelerin %90’ına ulaşarak tamamlayacak.

 

Buna göre, uluslararası seyahatlerin 2023 yılında toplamda 1.3 milyar seviyesine ulaşması bekleniyor. Bu rakam, 2022 yılına göre %33 artış göstererek; pandemi öncesi seviyelerin %90’ına ulaşması anlamına geliyor.

 

UNWTO Tourism Barometer Raporu kapsamında; uluslararası turizmin toparlanmasını etkileyen ve toparlanmayı geciktiren faktörlere de yer veriliyor.

 

UNWTO Tourism Barometer Raporu’nda yer alan, öne çıkan veriler şu şekilde:

 

Uluslararası turizm, diğer bir ifadeyle uluslararası alanda gerçekleştirilen tüm seyahatler, Ocak – Eylül 2023 döneminde pandemi öncesi seviyelerin %87’sine ulaştı.

Ocak – Eylül 2023 döneminde, uluslararası çapta 975 milyon turist seyahat etti. Bu rakam, 2022 yılının aynı dönemine göre %38 artış gösterirken; 2019 yılına göre %13 daha az durumda.  Uluslararası Turizmin Toparlanmasını Etkileyen Temel Faktörler

Uluslararası turizm gelirleri 2023 yılında 1.4 trilyon ABD dolar seviyesine ulaşabilir. Bu rakam ise; 2019 yılında elde edilen toplam gelirin (1.5 trilyon ABD doları) yaklaşık %93’üne denk geliyor.

Bu veriler, 2023 yılında talepteki güçlü toparlanmayı yansıtıyor.

Bölgelere göre Orta Doğu, 2023 yılının ilk 9 ayında pandemi öncesi seviyelerin %20 üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşarak; diğer bölgelere daha güçlü toparlanma kaydetti.

Seyahatler açısından Dünyanın en önemli bölgesi olan Avrupa, pandemi öncesi seviyenin %94’üne ulaştı.

Afrika bu dokuz aylık dönemde kriz öncesi ziyaretçi sayılarının %92’sine, Amerika kıtası ise %88’ine ulaştı. Asya ve Pasifik’e seyahat edenlerin sayısı pandemi öncesi seviyelerin %62’sine yükseldi.

Ocak – Eylül 2023 döneminde pandemi öncesi seviyelerine kıyasla alt bölgelere göre, varışlarda Kuzey Afrika (+%5), Orta Amerika (+%4) ve Güney Akdeniz (Avrupa) (+%1) oranında artış kaydetti.

Ocak ayında yayınlanan UNWTO senaryolarına uygun olarak; 2023 yılında uluslararası seyahatlerin 1.3 milyar seviyesine ulaşması ve 2022 yılına göre %33 artış kaydederek; salgın öncesi seviyelerin %90’ına ulaşması bekleniyor.

Bu çerçevede, ekonomik zorluklara ve belirli jeopolitik gerilim ve çatışmalardan kaynaklanan belirsizliğe rağmen, uluslararası turizm 2024 yılında salgın öncesi seviyelere ulaşma yolunda ilerlemektedir.


Uluslararası turizmin toparlanmasını etkileyen temel faktörler

UNWTO Tourism Barometer Raporu kapsamında; uluslararası turizmin toparlanmasını etkileyen faktörlere de yer veriliyor.

 

Buna göre, turizmin toparlanmasını etkileyen ilk 3 faktör; “ekonomik ortam” (%76), “artan ulaşım ve konaklama maliyetleri” (%69) ve “seyahat kısıtlamaları” (%28) olarak sıralanıyor.

 

Listenin 4. ve 5. sırasında ise “Rusya – Ukrayna Savaşı’nın yol açtığı belirsizlik” (%27) ve “diğer faktörler” (%20) yer alıyor.

 

Bu faktörleri ise sırasıyla “düşük seyreden tüketici güveni” (%20), “havalimanında yaşanan yoğunluklar, uçuş rötar ve iptalleri” (%18), “personel eksikliği – sıkıntısı” (%13), “devam eden salgınlar / düzensiz aşı uygulaması” (%11) izliyor.

#UNWTO #TourismBarometerRaporu

14 görüntüleme0 yorum

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page