top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Turizm sektöründe savaş endişesi: Savaş çıkarsa sezon başlamadan biter

İsrail ile İran arasında yükselen gerilim, turizm sektöründe endişeyle takip ediliyor. Sektör temsilcileri "Savaş çıkarsa sezon başlamadan biter" diyor.


İsrail ile İran arasında yükselen gerilim, turizm sektöründe endişeyle takip ediliyor. Sektör temsilcileri "Savaş çıkarsa sezon başlamadan biter" diyor

Konuyla ilgili Yeni Alanya'ya açıklamalar yapan sektör temsilcileri, turizm sektörünün çok kırılgan olduğunu belirterek savaş durumunda sektörün olumsuz etkileneceğine dikkat çekiyor.


“Süreç uzarsa sezona olumsuz yansır”

Ülkeler arası gerginlik uzarsa, sezonda Alanya'ya olumsuz yansımaları olabileceğini belirten Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, "Maalesef Orta Doğu'daki son gelişmeler, İsrail ve İran arasındaki gerginlik bütün ülkeyi olduğu gibi biz turizmcileri de endişelendirmiştir. Ancak her ne kadar emin olamasak da bu krizin çok uzamayacağı ve böylece noktalanacağını öngörüyoruz. Temennimiz de bu gerilimin uzamadan son bulmasıdır. Aksi halde, Türk turizminin ve Alanya'mızın zarar görmesi imkan dahilindedir. Bir an önce son bulmasını umuyoruz. Şu anki konjonktür dahilinde, 2024 sezonuna olumsuz bir yansıması olmayacaktır. Ancak süreç uzarsa olumsuz yansımaları olacaktır."


“60 milyon turist sayısının üzerine çıkmak istiyoruz”

TGA'nın krizlere karşı manevra kabiliyetinin yüksek olduğunu dile getiren Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkan Yardımcısı Şükrü Cimrin, "Temennimiz, İran ve İsrail arasındaki gerginliğin sona ermesi. İki ülke arasında karşılıklı füze atışları ya da farklı fiziki saldırılar devam edecek olursa, bu durum tatilcilerimizin bir kısmının kararını olumsuz etkileyebilir. Bunda en büyük etken İran ile sınır komşusu olmamız. Olayların seyrine bakarak bir analiz yapacak olursak, İran’ın çatışma yanlısı olmadığını söyleyebiliriz ancak İsrail’e de bir cevap vermesi gerekiyordu.” dedi.

 

Şu anda, 2024 yazı için Türkiye’ye olan tatil talebi olumlu bir şekilde devam ettiğini kaydeden Cimrin, şu noktalara dikkat çekiyor:

 

“Bulunduğumuz coğrafyada ne kadar karışıklık yaşanırsa yaşansın, TGA her türlü kriz karşısında proaktif davranarak tanıtım ve pazarlama stratejilerini hızla güncelleme ve değiştirme yeteneklerine sahip profesyonel bir yapı. Bunun en iyi örneğini geçen yıl yaşadık. Yaşadığımız deprem felaketi sonrası nisan ve mayıs aylarında yaşadığımız boşluğa rağmen, alınan önlemlerle ve yapılan çalışmalarla 56 milyonluk rekor sayıya ulaştık ve kişi başı gelirlerimizi de artırdık. Türk turizminin, Turizm Bakanlığı'mız ve TGA’nın sektörle iç içe yapılanması ve profesyonel kadrosu sayesinde, krizlere karşı manevra kabiliyeti en üst düzeydedir. Bu da turizmimiz için bir sigorta vazifesi görmektedir."


“Turizm her olumsuzluktan etkilenir”

Gerginlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise şu değerlendirmeyi yaptı:

 

"İran, İsrail'e misilleme saldırısı olarak onlarca intihar dronu ve füze fırlattı, Tahran'ın 'Gerçek Söz' olarak adlandırdığı saldırılar tarihe bir ilk olarak geçti. İsrail medyası ise Tel Aviv'in İran'a yönelik nasıl bir cevap vereceğinin sinyalini veren bir analiz yayınladı. Söz konusu analizde, F-35'ler ve nükleer üsler bir kez daha gündeme geldi. İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından İsrail savaş kabinesi bir araya geldi. İsrail basının toplantıya yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerde, savaş kabinesi toplantısının İran’a verilecek karşılık konusunda karara varamadan sona erdiği aktarıldı. Savaş kabinesinin İran’a karşılık verilmesi konusunda kararlı olduğu ifade edilen haberlerde, zamanlama ve kapsam konusunda henüz bir karara varamadığı belirtildi. Haberde ayrıca, İsrail ordusunun İran’a verilecek karşılık konusunda ek seçenekler üretmesi için görevlendirildiği ifade edildi.

 

Savaş tüm Ortadoğu'ya yayılıyor. Ülkeler hava sahalarını kapattığı için tatilden dönemeyen vatandaşlarımız da oldu. Ülkemizin savaşa dahil olacağını düşünmüyorum. Ortadoğu ile coğrafi uzaklığımız göz önüne alındığında savaştan ne kadar uzak olduğumuz anlaşılır kanaatindeyim. Umuyorum ki öyle olur, turizmin her olumsuzluktan etkilendiğini düşünürsek, yakınlarımızdaki bir çatışma olasılığı bile sezonu başlamadan bitirir. Dilerim savaş büyümeden küllenir, her şey bir an önce normalleşir."

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page