top of page
  • turizmisletmeyatir

Turizm Bakanı Ersoy: Hedef 100 milyar dolar gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turizmde 2028 hedeflerini açıkladı. Turist sayısında dünyada ilk 3 sırada yer alarak, 100 Milyar dolar gelir hedeflediklerini ifade eden Bakan Ersoy, 2023'te turizmde 56,7 milyon ziyaretçi ve 54,3 Milyon Dolar gelirle, sektör olarak Türkiye tarihinin en iyi rakamlarının elde edildiğini vurguladı.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turizmde 2028 hedeflerini açıkladı. Turist sayısında dünyada ilk 3 sırada yer alarak, 100 Milyar Dolar gelir hedeflediklerini ifade eden Bakan Ersoy, 2023'te turizmde 56,7 milyon ziyaretçi ve 54,3 Milyon Dolar gelirle, sektör olarak Türkiye tarihinin en iyi rakamlarının elde edildiğini vurguladı.

 

2023'te turizmde 56,7 milyon ziyaretçi ve 54,3 Milyon Dolar gelir elde ederek, sektör olarak Türkiye tarihinin en iyi rakamlarının elde edildiğini belirten Ersoy, bu rakamların elde edilmesinde Antalya'nın rolünün çok büyük olduğunu vurguladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalyanın geçen yıl 16 milyon turisti ağırlayarak en yüksek geliri elde ettiğini de belirtti.

 

"2024 yılına umutla bakıyoruz" 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, 2024 yılına umutla baktıklarını vurgulayan Ersoy, "60 milyon ziyaretçi ve 60 Milyar Dolar hedefimiz var. Antalyanın da 17,5 milyon sayısına ulaşacağını bekliyoruz. El birliğiyle çalışarak sektör olarak bu hedeflere ulaşacağız" dedi.

 

Bu hedeflere ulaşmak için birçok etkinliği paralel götürmek, birçok hamleyi önceden görüp atmak gerektiğinin altını çizen Bakan Ersoy, dünyada turizm sektöründe lider konumda olmak için orta ve uzun vadeli projeleri hazırlamak ve bunları harfiyen uygulamak gerektiğini belirtti.

 

"Dünyada en çok turistle dördüncü sıraya kadar geldik" 

Bakan Ersoy, "Şu anda dünyada en iyi, en yoğun şekilde tanıtım yapan turizm ülkesi Türkiye. Bunun sonuçlarını da aldık. Çok hızlı bir şekilde basamaklarda yukarı çıktık. 2022 yılında pandemiyi iyi yönettiğimiz için dünyada en çok turistle dördüncü sıraya kadar geldik. Şimdi bu sene inşallah beşinci sıramızı korumuş olacağız.

 

Hedefimiz burada kalmak değil. 2028e kadar üçüncülüğe gelmek. Gelir hedefimiz de çok büyük. 2028’de 100 milyar dolar hedefimiz var. Bunu da aşama aşama bütün planları zamanda ve adımları yerinde atarak gerçekleştireceğiz diye düşünüyorum" diye konuştu.

11 görüntüleme0 yorum

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page