top of page
  • turizmisletmeyatir

Turizm amaçlı konut kiralamada yeni dönem resmen başladı

Turizm amaçlı konut kiralamada yeni dönem resmen başladı. Söz konusu düzenleme ile konut sahiplerinin turizm amaçlı kiralamadan önce izin belgesi alması zorunlu oldu.Konut sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenleme hayata geçti. Bugünden itibaren başlayan düzenleme ile evlerini İzinsiz kiralayanlar yüz binlerce lira ceza ödemek durumunda kalacak.

Bugün itibarıyla yürürlüğe giren Airbnb düzenlemeleri, turizm amaçlı konut kiralamalarında kayıt dışılığı önlemeyi hedefliyor. Söz konusu düzenleme ile konut sahiplerinin turizm amaçlı kiralamadan önce izin belgesi alması zorunlu oldu.

Yüksek cezalar geliyor

Ev sahibini yakından ilgilendiren ve gündeminden düşmeyen günlük kiralık ev düzenlemesi ile ilgili olarak paylaşılan bilgilere göre izin belgesini almayan ve konutlarını turistik amaçlı olarak kiraya verenlere her bir konut için 100 bin Türk Lirası idari para cezası verilecek. Ayrıca izin belgesi almak için tanınmış olan süre 15 gün, bu süre sonunda izin belgesi almayanlar ise 500 bin Türk lirası idari para cezası ile karşılaşacak.

Bugün itibarıyla başlayan ve pek çok ev sahibinin de gündeminde yer alan söz konusu bu düzenleme ile beraber komşuların muvafakatı da zorunlu hale geldi. Tek bir apartman sakini bile itiraz ettiği zaman günlük kiralama yapılamayacak.

Söz konusu bu düzenlemeyle yasal olarak faaliyet gösteren günlük kiralık konut sayısının 7-8 binlere kadar düşmesi bekleniyor. Bakanlığın sıkı denetimleriyle beraber sektörde düzen ve kayıt altına alma çabalarının göze çarptığı da belirtiliyor.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page