top of page
  • turizmisletmeyatir

Turistik Doğu Ekspresi sezonun ilk seferine başladı

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında 26 saat sürecek 1360 kilometrelik sezon ilk seferine başladı.

Sezonun ilk seferiin başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi'nin Kars-Ankara yönünde İliç, Divriği ve Sivas'ta 180'er dakikalık duruşla, 34 saat 30 dakikalık seyahat sunduğunu söyledi.

 

Demir yolu yolculuğunun bir kültür olduğunu belirten Uraloğlu, ilk seferine 1949 yılında başlayan Doğu Ekspresi'nin Ankara-Kars hattında 74 yıldır 1360 kilometrelik parkurunu ortalama 26 saatte tamamladığını, hizmete girdiği günden bu yana 100 milyon kilometrenin üstünde yol yaptığını anlattı.


 Yeni sezonda Ankara-Kars yönünde 42, Kars-Ankara yönünde 42 olmak üzere toplam 84 sefer gerçekleştireceklerini anlatan Uraloğlu, "Ayrıca bayram, sömestir, yılbaşı gibi özel günler için ek seferler de düzenleyeceğiz. Bu sürede yaklaşık 13 binden fazla seyahat tutkununa hizmet vererek hayallerini gerçeğe dönüştüreceğiz." dedi.

 

Uraloğlu, Turistik Doğu Ekspresi dışında yurt içinde yeni rotalarda işletilebilecek turizm amaçlı trenlerin sefere konulması konusunda başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, sivil toplum kuruluşları, turizm acenteleri ve ilgili kurumlarla çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page