top of page
  • turizmisletmeyatir

Tuncay Işıldar: “Turizm, kültür-sanat, eğlence sektöründe ürünlerimizle uygun projeleri desteklemeyi hedefliyoruz”

Siesta Mobilya; her ortama uyum sağlayan, dayanıklı, geniş bir yelpazedeki ürün çeşitliliğiyle işletmelere dış mekan mobilyaları ihtiyaçları konusunda hizmet veriyor. Sektöründe en çok ihracat yapan firma olan Siesta Mobilya, ihracatta 50 milyon dolara ulaşma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Siesta Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar’a dış mekan mobilyalarındaki yeni trendleri ve markanın 2024 hedeflerini sorduk.


Tuncay Işıldar

Siesta Mobilya’nın faaliyetleri, ürün ve hizmetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?


Türkiye’nin ilk plastik bahçe mobilyaları üretimi ile sektörün lideri Siesta, 1978 yılında lşılplast Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı altında kurularak, 1987 yılında plastik mobilya üretimine başladı. Siesta Mobilya, nitelikli ürün tasarlama çizgisiyle, Türkiye’den dünyaya 100’ü aşkın ülkede 500 satış noktasına ulaşarak, sektöründe en çok ihracat yapan firma konumunda yer alıyor. Siesta, bugün 50.000 metrekare alana sahip olan Büyükçekmece’deki fabrikasında, her mekâna uygun kaliteli ve dayanıklı ürünlerini müşterilerinin beğenisine sunuyor. Koltuk ve sandalyeden tabure ve sehpaya, şezlongtan köşe takımlarına ve çocuk grubu ürünlerine kadar birbirinden farklı tasarımları müşterileri ile buluşturuyor.

 

Horeca sektöründe hangi ürünlerinizle faaliyet gösteriyorsunuz? Bu alana özel ürünleriniz hangileridir?


Horeca sektörü bizim için çok değerli bir sektör.  Aynı zamanda en çok talep gördüğümüz sektör de diyebiliriz. Siesta Mobilya olarak 100 ülkede aktif bir markayız. Dünyaca ünlü pek çok otel ve restoran zincirinde ürünlerimiz tercih ediliyor.  Bu alanda özellikle oturma gruplarından sandalye ve masalara, şezlonglardan taburelere pek çok ürünümüzle, bir işletmenin  dış mekanda ihtiyaç duyduğu mobilya taleplerine yanıt veriyoruz.Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nelerdir?


Siesta Mobilya olarak rakiplerimizden ayrıştığımız en önemli nokta; geniş bir yelpazeye sahip koleksiyonumuz diyebilirim. Her ortama uyum sağlayan ürünler tasarlıyor, müşterilerimize yüzlerce ürünümüzle alternatif sunuyoruz. Ayrıca müşterilerimizin ihtiyaçlarını en hızlı ve sorunsuz şekilde karşılıyoruz. Ar-Ge çalışmaları bizim için çok önemli. Fonksiyonellik, dayanıklılık ve kolay temizlenebilme gibi özellikler Ar-Ge çalışmalarımızın odağında yer alıyor. Dayanıklı ve beden sağlığını önemseyerek tasarladığımız ürünlerimizle insanların daha keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak işlevsel tasarımlara odaklanıyoruz.

 

Otel ve restoran mobilyalarında dikkat edilmesi, özen gösterilmesi gereken unsurlar nelerdir?


Otel ve restoranların dış mekan mobilya seçimlerinde hafiflik, ergonomik tasarım, sıcak, rüzgar vb. olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklılık, şıklık ve konfor, ürünlerin otel konseptini yansıtan bir tasarıma sahip olması, temizlik ve bakımının kolaylığı ve ürünlerin üretiminde kullanılan malzemenin doğa dostu olması gibi özelliklere dikkat edilmeli. Sadece estetik kaygı güdülerek hareket edilmemeli, ürünün dayanıklılığı ve kolay temizliği gibi konular önceliklendirilmelidir.2024’te otel ve restoran mobilyalarında hangi trendler öne çıkıyor? Geçmiş yıllara göre mobilyalarda nasıl değişimler göreceğiz?


2024 trendlerinde pastel renklerin öne çıktığını söyleyebiliriz. Siesta olarak müşterilerimize özellikle son dönem koleksiyonlarımızda sıcak, pastel tonlarda UV katkılı renk seçenekleri sunuyoruz. Bu renkler yer aldıkları her ortama farklı bir hava katıyor. Ayrıca 2024’te sıra dışı tasarımlar da ilgi odağı olacak. Biz de ürünlerimizi bu yönde geliştirerek kendimize has tasarımlara imza atıyoruz.

 

Mimari trendlerdeki değişimler mobilya tercihlerine nasıl yansıyor?


Mimari trendler sıklıkla değişiyor ve bu alandaki en büyük etkisini de mobilya tercihlerinde gösteriyor.  Bu noktada tasarımın işlevselliği, mekanın kültür ve karakterine uygun olması gibi konular büyük önem taşıyor. Fonksiyonellik, depolama ve düzenleme, konfor ve ergonomi gibi alanlarda da mimari trendler belirleyici oluyor.Dış mekan mobilyalarında uzmanlaşmış bir marka olarak mobilya tercihi noktasında otel ve restoran yatırımcılarına ne tavsiye edersiniz?


Otel ve restoran yatırımcılarına bu alandaki alımlarını gerçekleştirirken uzun vaadeli düşünmelerini, sadece fiyat odaklı ilerlememelerini tavsiye ederim.  Sadece fiyat odaklı alımlar yaparlarsa satın alınan ürünler kısa sürede yıpranabilir, solabilir, kırılabilir. Fakat üzerinde düşünülerek, kalite ve garanti odaklı  alımlar yapılırsa uzun vadeli olarak bir kullanım gerçekleştirebilirler ve yetkililerin de içleri her açıdan rahat olur. Biz ürünlerimizde en çok da bunun garantisini veriyoruz aslında. Uzun vadede kullanım, çevreye dost ürünler..


2023 Siesta Mobilya açısından nasıl geçti?


Siesta Mobilya olarak 2023 bizim için epey yoğun geçti. Özellikle Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri ve Avustralya’da yoğun satışlara sahibiz. İhracat yaptığımız ülkelerde, Amerika başta olmak üzere, birçok büyük zincir oteller ve restoranlarla iş birliği yapıyoruz. Yer aldığımız büyük projelerde dünyaca ünlü pek içecek markasıyla iş birliği gerçekleştiriyoruz. Firmalar,  restoranlarında ve marka kullanım alanlarında ürünlerimizi tercih ediyor. Projelerimizi daha fazla ülkeye ulaştırarak turizm, kültür-sanat, eğlence sektöründe ürünlerimizle uygun projeleri desteklemeyi hedefliyoruz. 2024 hedeflerinizi sizden dinleyebilir miyiz?


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) güncel rakamlarına göre Türkiye’de en çok ihracat yapan ilk 1000 firma arasındaki yerini koruyan bir firma olarak artırdığımız ve genişlettiği depo alanlarımız ve yepyeni mağazalarımız ile 2024’e güçlü bir şekilde giriş yaptık. Birçok ekonomik zorluk ve duraksamaya rağmen 2023’ü 40 milyon dolara yakın bir ihracat ile kapattık. Özellikle ABD pazarındaki büyümemizi de sürdürüyoruz.

 

Dünyadaki en büyük pazarımız olan ABD’nin Florida eyaletinin Miami şehrinde yer alan 20.000 metrekarelik depo alanımız ile tüm siparişlere ve ihtiyaçlara yanıt verirken, Güney Amerika pazarında da yoğun ilgi görüyoruz. Romanya, İtalya ve Fransa’da yüksek adetlerde siparişlerle otel, cafe ve restoran müşterilerine ürün tedarik eden bir firma olarak, yer aldığımız büyük projeler aracılığıyla da dünyaca ünlü pek çok içecek firmasıyla iş birliği gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin dünyaya yaptığı plastik mobilya ihracatının yarısını firmamız üstleniyor. Kısa süre içinde ihracatta 50 milyon dolara ulaşacağımızı öngörüyoruz.

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?


Ben Tuncay Işıldar. Siesta Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı’yım. 1977 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokul ve lise eğitimimi İstanbul Kültür Kolej’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimim için 18 yaşında Washington eyaletinin Seattle şehrine gittim. İki senelik kolej eğitimimi tamamladıktan sonra kıtanın doğu yakasına Rhode Island eyaletinin Providence şehrinde üniversite eğitimimi tamamladım. 2002 yılında firmamızda göreve başladım. 2 sene boyunca babamın yanında staj yaptıkran sonra 2004 yılında tam anlamıyla şirketin kontrolünü ele alarak tüm operasyonu yeniledim ve yoğun ihracat çalışmalarına başladım. Geldiğimde 1 dolar bile olmayan ihracatı, ekibim ve ben bu seviyeye getirdik. Bu sene iş hayatımdaki 20. senemi kutluyorum. İçimde hala ilk günkü enerji ve istek ile ülkemize ve firmamıza yararlı olmaya çalışıyorum.


25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page