top of page
  • turizmisletmeyatir

Trip.com, konaklama sektörü ile İstanbul’da buluştu

Dünyanın önde gelen seyahat platformlarından tripcom’un konaklama sektörüyle iş birliği imkanlarının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlik Hilton İstanbul Bosphorus Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.


Tanışma ve İş Birliği etkinliğinde açılış konuşmasını yapan TGA Turizm Operasyon ve Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, pandemi ile birlikte Çin pazarının değiştiğine dikkat çekti. Dr. Elif Balcı Fisunoğlu; “Türkiye’nin uyguladığı kolay vize rejimi, Çinlilerin Avrupa seyahatleri anlamında önemli bir tercih sebebi. Türk Hava Yolları başta olmak üzere hem China Eastern Airlines hem de China Southern Airlines hem yeni uçuşlar koydular hem de frekanslarını artırdılar. Çok kısa bir zaman içinde de başka bir Çinli havayolu firması İstanbul uçuşlarını duyuracak.

Bunların hepsi Türkiye’nin Çin pazarına yönelik hedeflerini, umutlarını artıyor. Bu çerçevede baktığımızda tiripcom, Dünya’nın en büyük seyahat platformu ve Çin’de seyahat trendlerini belirleyen bir noktadalar. Aramızdaki iş birliğini artırmak için buradalar” ifadelerini paylaştı. Çin pazarında, tanıtım çalışmaları yürütmenin yanı sıra, hazır olmanın da önemine belirten Fisunoğlu; “Pandemi ile Çin pazarı da değişti. Çin pazarı da kültür turizmi odağının yanı sıra daha fazla “deneyim odaklı seyahat” istiyor. Bu anlamda Türkiye’nin gastronomisi ve İstanbul’un yanı sıra, bu yıl da İzmir ve Bodrum’u eklediğimizi Michelin Yıldızlı destinasyonlarımız, bağ rotası noktalarımız Çinli turistler için büyük önem taşıyor” dedi.


TGA ve tripcom yetkililerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin daha sonra şunları söyledi; “Gelişen ve değişen teknolojiyle, seyahat endüstrisinin online platformlar üzerinde yoğunlaştığını” dile getiren TÜROB Başkanı Eresin; “tripcom da günümüzde önemli online platformlardan bir tanesi.

Biz, uzun yıllar boyunca Çin ile turist sayısını artırmak için çalışıyoruz. Bundan yaklaşık 6 – 7 sene önce TÜROB’dan bir grup arkadaşımız Çin’e gitti ve Çinli havayolu firmalarının da Türkiye’ye uçuş düzenlemesi için çalışmalar yürüttü. TÜROB olarak yaklaşık 7 yıldır Çin pazarı için, bu konuda emek harcıyoruz” dedi.

Günümüzde online seyahat platformlarının önemine dikkat çeken Müberra Eresin; “tripcom’un sisteminde 1 milyon 200 binden fazla otel kontratı olduğunu gözlemliyoruz. Önemli sayıda uçuş anlaşmaları var. Şu an için 200’den fazla da şehirde çalışıyorlar. Daha da önemlisi; getirdikleri tüm misafirlerin her ülkedeki kişi başına harcamaları 3 bin dolar civarında olması… Bugün için Türkiye’de 600 – 700 Dolarları düşündüğünüzde bir Çinli turistin, ülkemiz için ne kadar önemli olduğunun altını çizmeme gerek yok. Dünya da bu nedenle bu işlerin peşinde… Ben umuyorum ki bugünkü toplantımız, mevcut sayıları yukarı çıkartacaktır” ifadelerini paylaştı.

 

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre; Ocak – Ekim 2022 döneminde, Çin Halk Cumhuriyeti’nden ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 70 bin 844 iken; bu sene, 2023 yılında 198 bin 807 olmuş. Yüzde 100 bir artış olmuş ama Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusunu düşündüğünüz zaman bizim edindiğimiz bu miktar oldukça az. Dolayısıyla bu veriler ışığında bugünkü toplantının çok önemli olduğunu düşünüyorum.”  TGA TÜROB tripcom buluşması 

Açılış konuşmalarının ardından, tripcom yöneticileri ve departman müdürleri gerçekleştirdikleri sunum kapsamında tripcom’un faaliyetleri, operasyonları ve faaliyet alanları hakkında bilgiler paylaştı.12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page