top of page
  • turizmisletmeyatir

THY, kurallara uymayan 200 yolcuyu "uçuştan men" etti

Türk Hava Yolları (THY), geçen yıl sivil havacılıkla ilgili kurallara uymayan 200 yolcuyu "uçuştan men" etti.


THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sivil havacılık kurallarını ihlal durumunda verilecek cezaların arttığını hatırlattı.

Ekşi, "Lütfen uçuş kurallarına her zaman uyalım. Ne siz üzülün ne biz üzülelim! 2023 yılında kurallara uymayan 200 yolcumuzu uçuştan menetmek zorunda kaldık. Bu yolcular aynı zamanda SHGM tarafından 10 bin TL aşan idari cezalara muhatap olabilmektedirler" dedi.

Sivil havacılıkla ilgili cezaları, 29 Aralık 2023 tarihinde Resmi Gazete'nin 2. Mükerrer sayısında yayımlanan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tebliğiyle yeniden değerleme oranı kadar, yani  yüzde 58,46 oranında artırıldı.

Buna göre, "Kural tanımaz yolculara" uygulanacak para cezaları 13.665 liraya yükseldi. "Kural tanımaz yolcu" tanımlamasına giren hareketler, "Uyarılmasına rağmen taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam etmek, uyarılmasına rağmen yerine oturmamak, emniyet kemerini bağlamamak, baş üstü dolabını kapatmamak, başka yolcular veya kabin ekibi ile tartışmaya devam etmek, kabin ekibinin görevini yapmasına güç kullanarak engel olmak, kabin ekibine ve diğer yolculara hakaret etmek, kabin ekibinin verdiği talimatları yerine getirmemek gibi uçuş kurallarını ihlal etmek" şeklinde sıralanıyor.

Ayrıca "uçak içinde duman çıkartan cihaz ve mamullerinin kullanılması" da aynı miktarda para cezasını gerektiren kural ihlali kabul ediliyor. (ajansbizim)


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page