top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

TCDD, Turistik Doğu Ekspresi ile seyahat planlayanlara yönelik duyuru yayımladı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), aralık ayında başlayacak Turistik Doğu Ekspresi seferlerine ilişkin bir duyuru yayımladı.


Bu uyarı duyurusu kapsamında; 2023 – 2024 Sezonunda Turistik Doğu Ekspresi’nde tur hizmeti verecek seyahat acentelerinin listesi de yayımlandı.


Duyuruda Turistik Doğu Ekspresi treninin, turizm amaçlı olarak çalıştırılan özel bir tren olup kamu hizmet yükümlülüğü kapsamında çalıştırılan bir tren olmadığına dikkat çekilirken, kendi imkanlarıyla Turistik Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmak isteyen vatandaşların talebine yönelik her tren seferinde sadece 2 (iki) adet vagonun bireysel satışa ayrıldığı diğer vagonların ise seyahat acentalarına tahsis edildiği” belirtildi.


“Turistik Doğu Ekspresi” ve “Doğu Ekspresi” farkı

Duyuruda ayrıca; “vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için Turistik Doğu Ekspresi ile aynı parkurda çok daha uygun fiyatlarda tarifeli olarak, kamu hizmet yükümlülüğü kapsamında her gün işletilen Doğu Ekspresi treninin sefer düzenlediğine” dikkat çekildi.


Yanıltıcı reklamlara dikkat çekildi

Bu kapsamda TCDD; “bazı seyahat acentelerinin internet sitelerinde ve diğer satış kanallarında “Tren turu, Doğu Ekspresi Turu, Kars Turu, Trenle Doğu Turu” vb. vatandaşları yanıltıcı reklamlar ile tur satışı yaptığının tespit edildiğini ve seyahat planlayanların bu konuda dikkatli olması gerektiğini” belirterek; Turistik Doğu Ekspresi treninde vagon tahsis edilen 88 adet seyahat acentesinin listesini paylaştı.


TCDD tarafından yayımlanan duyuru şöyle:

“TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Turistik Doğu Ekspresi treni, turizm amaçlı olarak çalıştırılan özel bir tren olup kamu hizmet yükümlülüğü kapsamında çalıştırılan bir tren değildir.


Trenin tüm maliyeti, bilet gelirleri üzerinden karşılanmakta olup ücret hesaplaması diğer tarifeli trenlere göre maliyet odaklı ve yüksek hesaplanmaktadır. Bu itibarla turizm amaçlı işletilen bu trende tur paketleri oluşturmak için ağırlıklı olarak seyahat acentelerine vagon tahsisi yapılmaktadır.


Bununla birlikte kendi imkanlarıyla Turistik Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmak isteyen vatandaşlarımızın talebine yönelik her tren seferinde 2 (iki) adet vagon bireysel satışa ayrılmaktadır.


Ayrıca vatandaşlarımızın ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için bu trenle aynı parkurda çok daha uygun fiyatlarda tarifeli olarak, kamu hizmet yükümlülüğü kapsamında her gün işletilen Doğu Ekspresi treni de mevcuttur.


Turizm amaçlı sefere konulan Turistik Doğu Ekspresi treninden vagon kiralama talebinde bulunmak isteyen seyahat acentelerinin adaletli ve şeffaf seçimi için 14.08.2023-18.08.2023 (dahil) tarihleri arasında kurumsal internet sitemiz üzerinden çevrimiçi form doldurarak başvuruları kabul edilmiş, başvuru şartlarını sağlayan acenteler 28.08.2023 tarihinde resmi internet sitemizden canlı yayınlanan kura ile vagon tahsis hakkı kazanmışlardır.

Kurada hak kazanan acentelerin 11.09.2023 tarihine kadar ön ödemeleri beklenerek ödeme yapan acentelerin kesin tahsisleri yapılmış, acenteler yolculara satış yapmaya başlamıştır. Bu süreçte ödemeleri yapılmadığı için tahsisi iptal edilen vagonlarımız, aynı kurallar gözetilerek talep sayısı çok olup kurada az tahsis çıkan acentelerden başlanarak, talebi olan tüm acentelere 03.10.2023 tarihine kadar tahsisler yapılmaya devam etmiştir.

Son kalan vagonlarımızın tahsisi için ise 03.10.2023 tarihinde kurumsal internet sitemizden duyuru yapılarak ek talep toplama süreci başlatılmıştır. Ek taleplerin değerlendirilmesi sonrasında kalan vagonlar vatandaşlarımız için 01.11.2023 tarihi itibarıyla çevrimiçi bilet satış sistemi üzerinden tüm yolcularımıza aynı anda bireysel satışa sunulmaya başlanmıştır.

Turistik Doğu Ekspresi dışında, kamu hizmet yükümlülüğü kapsamında işletilen ve tüm vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla ulaşımını sağlayan, tarifeli olarak her gün işletilen Doğu Ekspresi treninde veya diğer tarifeli (Van Gölü Ekspresi-Güney Ekspresi vb.) ana hat trenlerinde yataklı, kuşetli veya pulman vagonlarla turistik amaçlı tren turu yapılmamakta ve bu trenlerde seyahat acentelerine Genel Müdürlüğümüz tarafından yer veya vagon tahsisi yapılmamaktadır.


Ancak bazı seyahat acentelerinin internet sitelerinde ve diğer satış kanallarında “Tren turu, Doğu Ekspresi Turu, Kars Turu, Trenle Doğu Turu” vb. vatandaşlarımızı yanıltıcı reklamlar ile tur satışı yaptığı tespit edilmiştir.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından kabul olunan; mesleki dayanışma ve ilkelere uygun davranmayan, meslektaşları ile rekabet koşullarını bozarak haksız rekabete neden olan ve diğer rekabet ve etik ilkelere aykırı davranışlarda bulunduğu Genel Müdürlüğümüz tarafından tespit edilen ve vatandaşlarımızı mağdur eden seyahat acenteleri kurumumuz tarafından kara listeye alınarak tespit edilen tren biletleri iptal edilecek ve bu firmalar Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne bildirilecektir.


Bu itibarla Turistik Doğu Ekspresi treninde vagon tahsis edilen 88 adet seyahat acentesinin listesi aşağıda yer almaktadır. Vatandaşlarımızın bu sezonda seyahat acentelerinden Turistik Doğu Ekspresi ile tur paketi satın alırken mağduriyet yaşamamaları için aşağıdaki listede bulunan firmalar arasından seçim yapmaları gerekmektedir.


Tüm vatandaşlarımızın bilgisine sunulur.”


TCDD tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamanın tam metni ve 2023-2024 sezonunda Turistik Doğu Ekspresi’nde tur hizmeti verecek seyahat acentelerinin listesi şu şekilde:


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page