top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Tarihi Mirasın Yenilenen Yüzü: Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, zengin ve çeşitlendirilmiş yeni eser koleksiyonu ile kapılarını aralıyor.

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, zengin ve çeşitlendirilmiş yeni eser koleksiyonu ile kapılarını aralıyor. Sergi salonunda, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerinden gelen ve çoğu ilk defa sergilenen kıymetli eserler ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Yenilenen koleksiyon, tarihi ve kültürel mirasımızın en özel örneklerini gözler önüne seriyor.

 

Etkileyici Görsel ve İşitsel Deneyim 

Sultanahmet Meydanı'ndaki ünlü Defter-i Hakani Nezareti binasında bulunan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, Ayasofya'nın 1700 yıllık tarihini, son teknolojilerin yardımıyla görsel ve işitsel bir şölen olarak ziyaretçilere sunuyor. 

Zenginleştirilmiş Koleksiyon 

Güncellenen "Müze Tarihi Eserler Koleksiyonu" arasında, 15. yüzyıldan kalan Kur'an-ı Kerim ve Kur’an-ı Kerim cüzü, nadide şamdanlar ve Hıristiyanlık dinine ait Litürjik Malzemeler yer alıyor. Bu parçalar, ziyaretçilere geniş bir tarih yelpazesinde yolculuk yapma imkânı sunuyor. Ayasofya'nın yapımında kullanılan ve üzerinde eski Grekçe yazıtlar bulunan tarihi tuğla ile Fossatti Kardeşler tarafından yapılan ve kubbedeki dört Seraphim Meleğinin yüzünü kaplayan bronz madalyonlar da sergileniyor.

 

Fatih Sultan Mehmet'in Mirası 

Müze, İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan Ayasofya Camii Vakfı'na dair belgeleri sergiliyor. Bu belgeler, vakfın idaresi ve yapılan harcamalar hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Fatih Sultan Mehmet bölümünde sergilenen vakfa ait tarihi belgeler, ziyaretçilere tarihin derinliklerine dalma fırsatı sunarak, bu eşsiz mirasın korunmasının ve anlaşılmasının önemini vurguluyor.

 

Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, tarih severler için kaçırılmayacak bir kültürel hazine olarak zenginleştirilmiş yeni koleksiyonu ile kapılarını aralıyor.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page