top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Türkiye Kültür Yolu Festivali, Yaşayan Mirasımızın Ustalarını Bir Araya Getiriyor

Bakanlığımızca bu yıl 7’den 70’e her kesime yönelik birbirinden farklı kültür ve sanat etkinlikleriyle 16 şehirde düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, geleneksel el sanatlarının çeşitli alanlarında faaliyet gösteren miras taşıyıcılarının, uzmanların ve akademisyenlerin katıldığı söyleşi ve çalıştaylara da ev sahipliği yapıyor.

“Geleneğin Aktarımı” ve “Yaşayan Miras” temalı çalıştayların ilki 07 Haziran 2024 tarihinde Bursa Kültür Yolu Festivali’nde, ikincisi ise 26 Haziran 2024 tarihinde Trabzon Kültür Yolu Festivali’nde gerçekleştirildi.

 

Düzenlenen bu çalıştaylarda; geleneksel sanatlar ve zanaatlarla uğraşan sanatçılarımız, akademisyenler, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile usta çırak ilişkisi ve icazet uygulamaları, geleneksel sanatlarda akademik eğitim, yaygın kültürel eğitim kurslarının mevcut yapısı ve işleyişi, geleneksel sanatların yaşatılmasında mesleki ve teknik eğitimin yeri gibi konular tartışıldı.

 

Türkiye Kültür Yolu Festivali paydaşlarından Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından organize edilen bu etkinlikler, miras taşıyıcıları başta olmak üzere vatandaşlarımız tarafından da büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Yaşayan mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması, genç nesillere yeni ilham kaynağı sağlanması ve kültürel zenginliklerimize yönelik farkındalığın artırılması amacıyla yerel düzeydeki tüm miras taşıyıcılarının ve vatandaşlarımızın katılıma açık olan bu etkinlikler, önümüzdeki günlerde Türkiye Kültür Yolu Festivali rotasındaki diğer şehirlerde de düzenlenecek.

 

Bugün itibariyle Bakanlığımıza kayıtlı; 2 bin 269’u “Geleneksel El Sanatları”, 644’ü “Türk Süsleme Sanatları”, 142’si “Tiyatro”, bin 496’sı “Halk Ozanı ve Aşıklık” ve bin 794’ü “Mahalli Sanatçı” alanlarında olmak üzere toplam 6 bin 345 sanatçımız ve zanaatkarımız bulunuyor.3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page