top of page
  • turizmisletmeyatir

Türkiye'den 4 köy en iyi turizm köyleri listesinde

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BM/UNWTO) tarafından 2021’de başlatılan En İyi Turizm Köyü girişimi kapsamında Türkiye’den 4 köy listeye girdi.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BM/UNWTO) tarafından 2021’de başlatılan En İyi Turizm Köyü girişimi kapsamında Türkiye’den 4 köy listeye girdi.

 

Yurt gazetesinde yer alan habere göre, 2023 yılında BMDTÖ tarafından açıklanan kriterlere göre Türkiye’nin en iyi turizm köyleri şunlar seçildi:

 

NEVŞEHİR MUSTAFAPAŞA KÖYÜ 

Şuan Kültür Bakanlığı’nın korumasında olan köy 1981’de turizme açılmış. Mustafapaşa’da asırlık yaşı ile 93 ev, yaklaşık 30 kilise ve şapel bulunuyor.

 


SAKARYA TARAKLI KÖYÜ 

Ülkemizin tarih kokan köylerinden olan Taraklı, Osmanlı’dan kalma evleri ile ön plana çıkıyor. Evler, köyü ziyaret edenlerin gözlerini ve ruhlarını etkileyecek bir yapıya sahip. Taraklı’da gezilecek yerlerin başında Taraklı evleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun estetik ve zarif mimarisi başta geliyor. Köyün dokusunu oluşturan evlerden yaklaşık 80 tanesi koruma altında.

 

İZMİR BİRGİ KÖYÜ 

Bu köy, tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve UNESCO Dünya Mirası Statüsü’yle İzmir ve Türkiye’nin gurur kaynakları arasında. Tarihi yapıları, geleneksel yaşam tarzını yansıtan yapıları ve mistik atmosferi ile köy, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

 

İZMİR ŞİRİNCE KÖYÜ 

İzmir Selçuk’a bağlı ve Selçuk’a 8 km uzaklıkta bulunan köy tarihi mimarisiyle dikkat çeken turistik bir köy. Özgün adı olan Kırkınca'nın efsanevi bir çağda dağlara vuran kırk kişiye atfen verildiği rivayet edilir. Rum telaffuzunda Kirkice, Kirkince ve nihayet Çirkince gibi biçimler alan bu ad, Cumhuriyet'in ilk yıllarında dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in talimatıyla Şirince şeklinde resmileştirilmiştir.

 

1950’li yıllarda yaklaşık 3000 olan nüfusu sonradan 700’e düşen köy, 1990’lı yıllarda turizmin gelişmesiyle yeniden nüfus artışına gitmiştir. Köyde günümüzde Rum evleri pansiyon olarak kullanılıyor.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page