top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Türkiye, 2023 yılında Almanya pazarı açısından yeni bir rekora imza attı

Pandemi sonrası artan fiyatlara rağmen Türkiye, 2023 yılında Almanya pazarı açısından yeni bir rekora imza attı.


Yılın ilk 11 ayında yaklaşık 6 milyon Alman ziyaretçi ağırlayan Türkiye 2019 yılı rakamlarını geçti. 2019 yılında, Türkiye yaklaşık 5 milyon Alman ziyaretçi ağırlamıştı.

 

Alman turizm haber sitesi Touristik Aktuell’de yer alan haberde bunun en önemli etkenlerinden birinin; Rusya ve Ukrayna kaynak pazarlarında yaşanan düşüş olduğu belirtiliyor.

 

Bir diğer önemli etken olarak ise; “artan fiyatlara rağmen Türkiye’nin hala fiyat – performans açısından iyi bir denge sunması” gösteriliyor.

 

Otel tercihleri batıdan doğuya kaydı

Haberde diğer yandan, artan fiyatlar nedeniyle Alman turistlerin otel ve destinasyon tercihlerinde değişim gözlemlendiği belirtildi.

 

Buna göre daha önce Belek otellerini tercih eden Alman ailelerin bu yıl Side otellerini tercih ettikleri, daha önce Side’yi tercih eden Alman turistlerin ise kısmen Alanya’yı tercih ettiği ifade edildi.

 

Antalya verileri

2019 yılında Antalya Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Alman ziyaretçi sayısı 2.7 milyon seviyesindeyken; 2023 yılında bu rakam 3.4 milyon Alman ziyaretçi seviyesinde gerçekleşti.

 

En yoğun ay ekim ayı oldu

Ekim ayında, Antalya’ya 570 bin Alman seyahat etti ve Ekim ayı Alman turist trafiği açısından en yoğun ay oldu.    

 

İkinci en yoğun ay ise 485 bin ziyaretçi girişiyle Eylül ayı oldu. Ağustos ayında 470 bin, Temmuz ayında ise 447 bin Alman ziyaretçi Antalya’ya seyahat etti.


 

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page