top of page
  • turizmisletmeyatir

Suudi Arabistan, diplomatlara hizmet verecek bir alkol mağazası açılacak

Suudi Arabistan, Riyad'da büyükelçiliklerin bulunduğu bölgede, Müslüman olmayan diplomatlara hizmet verecek bir alkol mağazası açılacak.


Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın Suudi Arabistan’da "2030 Vizyonu" kapsamında başlattığı açılım yeni uygulamalarla devam ediyor. 

Katı bir alkol yasağı uygulanan Suudi Arabistan'da, yabancı diplomatların alışveriş yapabileceği bir alkol mağazası açılacağı bildirildi. 

Reuters'in haberine göre, müşterilerin bir uygulama aracılığıyla kayıt yaptırmaları, dışişleri bakanlığından izin almaları ve satın alımlarında aylık kotalara uymaları gerekecek. 

AFP'nin aktardığına göre içeceklere alkol miktarları ve hacimlerine göre puanlar verilecek ve diplomatlar ayda 240 puanlık alkollü içecek alabilecek. Örneğin, bir litre yüksek alkollü içkiler altı puana, bir litre şarap üç puana, bir litre bira bir puana denk gelecek. 

1952'den bu yana yasak

Mağazaya 21 yaşından küçük kişilerin girmesi yasak olacak ve diplomatlar mağazaya bizzat gitmek zorunda olacak. Reuters'a konuşan bir haber kaynağı, mağazanın birkaç hafta içinde açılmasının beklendiğini belirtti.

1952 yılından bu yana ülke çapında alkol yasağı uygulanıyordu. Suudi Arabistan'da alkol yasağım ihlâl edenler, halka açık bir şekilde kırbaçlanmak gibi ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor. 

Selman’ın 2030 vizyonu

Prens Selman'ın "2030 Vizyonu" isimli programı dahilinde büyük altyapı projeleriyle Suudi Arabistan'ın bazı bölgelerine gelen turist sayısını arttırmayı hedefleyen Riyad, aynı zamanda festivaller ve büyük etkinlikler düzenliyor. 

 

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page