top of page
  • turizmisletmeyatir

Sektör temsilcileri 2024 yatırım planlarını anlattı

Güncelleme tarihi: 7 Oca

Turizmde 2023, işletmecilerin yanı sıra yatırımcıları da memnun eden bir yıl oldu. Sektör temsilcileri, 2024’e ilişkin yatırım ve büyüme planlarını anlattı.


Sektörün yatırımcı ve işletmeci grupları2024 plan ve programları hakkında Haftalık ekonomi dergisi Para’ya konuştu.

 

“Otel sayımızı 50’ye, imzalı kontrat sayımızı ise 75’e çıkaracağız”

 

2024’te yatırımların hız kesmeden devam edeceğini dile getiren Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman, “Dedeman Hotels & Resorts International olarak Dedeman ve Park Dedeman markalarımıza eklediğimiz 7 yeni markamızla, açılışını yaptığımız yeni otellerimiz var. İmzaladığımız yeni otel sözleşmeleri ile otel sayımızı 50’ye, imzalı kontrat sayımızı ise tüm marka ve konseptlerimizle birlikte 75’e çıkaracağız. Dedeman bayrağını Türkiye’nin 81 ilinin yanı sıra, Balkanlar, Orta Doğu, Afrika, Avrupa, CIS gibi farklı bölge veya ülkelerde de dalgalandırmak istiyoruz. İstihdam oranımızı yüzde 45 artırmayı hedefliyoruz. Hizmet sektörünün ‘insana dokunan’ yanı ağır basıyor. 2024’te sektör olarak istihdam sistemini düzenleyip, nitelikli çalışanlar yetiştirerek müşteri memnuniyeti ve verimliliği artırabiliriz” şeklinde konuştu.

 

“11’inci oteli Elite World Kuşadası’nın açılışını yapacağız”

 

Kuşadası’ndaki otellerinin haziran ayında açılacağı bilgisini paylaşan Elite World Hotels & Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu da “2024 yılında otel açılışlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Franchise modeliyle 2024’ün başlarında Van’da 3 yıldızlı Elite World GO markamızın ilk otelini, sonra grubumuzun kendi yatırımı olan, zincirin 11’inci oteli Elite World Kuşadası’nın açılışını yapacağız. Önümüzdeki dönemde de yeni yatırımlarımız ve franchise işletmelerimizle Elite World Hotels & Resort zincirini büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Bodrum’da 5 yıldızlı otel yapacağız”

 

“Turizm yatırımlarımızı, Türkiye ve dünyadaki konjonktürü göz önüne alıp, ciddi kar zarar analizlerini yaparak gerçekleştiriyoruz” diyen Limak Holding Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Limak Holding Turizm Grubunun bünyesinde dokuz otelimiz bulunuyor. 10’uncu otelimizi; 354 milyon lira yatırımla Bodrum’un Kızılağaç Mahallesindeki 36 bin metrekarelik araziye 214 odalı, 5 yıldızlı otel yapacağız. Orası için ülkemize henüz gelmemiş bir markayı Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca yatırımlarımıza KKTC’de Bafra’da bin yatak kapasiteli bir otel ve 18 delikli golf sahası projesiyle devam edeceğiz.

 

“Markalı şehir otellerimizi Avrupa’ya yayacağız”


Marriott EMEA Danışma Kurulu Üyesi ve Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Bünyemizde yer alan markalı, şehir içi, iş otelleri portföyümüzü, başta Kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere Almanya, Hollanda, Norveç ve Danimarka gibi ülkelere genişletmek istiyoruz. Yeni yatırımlarda sürdürülebilir ve yeşil enerji yatırımlarına yöneleceğiz. Bu kapsamda 2024’te 3000 kw güneş enerjisi yatırımımızı devreye alacağız” açıklamasını yaptı.

  

“15 milyon dolarlık bir yatırımı tamamlamak üzereyiz”


Avantgarde Collection ve Lucis Initiative Kurucusu İsmet Öztanık ise “2024 yılına turizm sektörüne çoklu yatırımlarla giriyoruz. 2023 yılı boyunca devam ettiğimiz hem yeni Kapadokya otel yatırımımız hem de Avantgarde Yalıkavak otelimizin renovasyonu ve bu iki lokasyonumuzun Avantgarde Refined adındaki premium segmentte yeni bir konaklama deneyimi sunacak olması, en önemli gündem maddemiz. Halen devam eden Kapadokya yatırımımız ve Bodrum renovasyonumuzu birlikte değerlendirdiğimizde şu anda 15 milyon dolarlık bir yatırımı tamamlamak üzereyiz. Yeni yatırım safhasında olduğumuz işlerimizi de ayrı bir plan olarak yürütüyoruz. Rumeli Caddesi'ndeki projemiz, Assembly ve yeme içme yatırımlarımızı Türkiye ve İngiltere'deki girişimlerimizle birlikte değerlendirdiğimizde çok daha yüksek bir yatırım tutarı iş akışımızda yer alıyor” şeklinde konuştu.

 

Sianji Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır da “2024 yılı, turizm açısından 2023'ten daha iyi olacak. Çünkü operatörlerden gelen bilgilere göre Türkiye'ye olan ilginin devam ettiği görülüyor” dedi.

  

“Yeni otelimiz İzmir'de olacak”


Bin yataklı otel yatırımı planlarından bahseden Oujo Hotels CEO'su Şahin Seval, “Henüz net bir rakam verememekle beraber yaklaşık 35-40 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz. Duja Hotels çatısı altında Bodrum, Didim, Antalya ve Sarıkamış'ta olmak üzere dört otel ile hizmet vermeye devam ediyoruz. Zincir marka olma yolunda yatırımlarımız sürerken 2024 yılında başlamayı ön gördüğümüz bir yatırımımız daha olacak. İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak bölgesinde bin yatak kapasiteli bir turizm tesisi yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Yüzde 15-20 büyüme öngörüyoruz”

 

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da 2024’ün büyüme yılı olacağını vurgulayarak, “Bu yıl 30'uncu yılımızı kutlayacağız. Prontotour olarak 2024 yılını büyüme yılı olarak görüyoruz. Yaklaşık yüzde 15-20 büyüme öngörüyoruz” dedi.

 

“Yeni şube açılışları, otel yatırımlarına devam edeceğiz”

 

Yeni otel yatırımları devam edeceğini ifade eden Honest Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Deveci ise, “Honest Holding çatısı altındaki şirketlerimizle kısa ve uzun vadede bulunduğumuz sektörlerde belirleyici bir güç olmayı sürdüreceğiz. 2023'te Türkiye'ye kazandırdığımız Le Pain Quotidien, Fogo de Chão ve Juan Valdez gibi global markalarla birlikte, yeme-içme, inşaat, taşımacılık, havacılık, ihracat ve ithalat alanlarındaki varlığımızı sürdürüyoruz. Honest Holding olarak 2024’te yeni şube açılışları, otel yatırımlarına devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

30 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page