top of page
  • turizmisletmeyatir

Schengen vizesi işlemleri 2024’te hızlanacak

Türk vatandaşları için uzun süren vize süreçleri, diplomatik görüşmelerle kolaylaştırılacak.


Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki diplomatik görüşmeler, Schengen vizesi süreçlerinin hızlandırılması için devam ediyor. Özellikle Türk vatandaşları için uzun süren vize süreçleri, bu görüşmelerle hız kazanacak.


Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, 2024 yılında vize işlemleri özellikle belirli gruplar için hızlanacak. Bu gruplar arasında öğrenciler, akademisyenler, iş insanları, sanatçılar ve gazeteciler yer alıyor. AB kurumları ve üye ülkelerle yapılan ikili ve çoklu düzeydeki görüşmeler, bu grupların vize süreçlerinin hızlandırılmasını amaçlıyor.


Bazı AB ülkelerinin vize süreçlerini 4 haftadan 2 haftaya indirdiği belirtiliyor. Bu gelişme, Türkiye’nin vize başvurularının daha hızlı işlenmesi konusundaki beklentilerini güçlendiriyor.


Türkiye-AB İlişkileri ve Borrell Raporu

AB zirvesinde, Türkiye-AB ilişkilerine dair hazırlanan raporun ele alınmaması diplomatik kaynaklar tarafından eleştirildi. Josep Borrell tarafından hazırlanan raporda, ilişkilerin yeniden canlandırılmasına yönelik somut öneriler bulunuyor. Diplomatlar, bu önerilerin bir an önce hayata geçirilmesinin önemini vurguluyor.


Gümrük Birliği Anlaşması ve Teknik Görüşmeler

Türkiye’nin AB yetkililerine Gümrük Birliği Anlaşması’na dair beklentilerini ilettiği ve teknik görüşmelerin başlaması için komisyona yetki verilmesini beklediği belirtiliyor.

2024 yılında Türk vatandaşları için Schengen vizesi işlemlerinde beklenen hızlanma, hem Türkiye-AB ilişkilerini iyileştirecek hem de vize süreçlerini kolaylaştıracak bir adım olarak görülüyor.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page