top of page
  • turizmisletmeyatir

Savaş Çolakoğlu: İnsan olmadan, emek olmadan turizmde başarı şansımız yok

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Savaş Çolakoğlu, turizmin bir hizmet işi olduğunu, hizmet işinde insan olmadan, emek olmadan başarı şansının olmadığını söyledi.

Türkiye turizmde elde ettiği başarıyı turizm rofesyonelleri sayesinde elde ettiğini belirten Savaş Çolakoğlu, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, Turizm sektörünün pandemi döneminde güven kaybettiğine dikkat çekerek, ''Pandemi döneminde nitelikli, kalifiye elemanlarımızı kaybettik. O insanları bir daha geri kazanamadık. En büyük sıkıntı bu. Sektörde güven oluşturmalıyız. Bunun için Tükkiye'de 12 ay turizm yapmamız gerekiyor. Tesislerimizin 2 ay açık olması lazım. Çalışanlarımızın 6 ay çalıştıktan sonra ne yapacağım, nereye gideceğim kaygıları olmamalı. 12 ay işleyen işleyen bir turizm olmalı. Bunu yaparsak o zaman bu sıkıntılar aşılır'' dedi.

Turoyd olarak tüm Türkiye'de temsil kabiliyeti çok büyük olan bir sivil toplum örgütü olduğuna vurgu yapan Çolanoğlu, şunları söyledi:

''Tüm illerdeki birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın ortak söylemi çalışacak kalifiye eleman bulamama sıkıntısı yaşamak. İstanbul'da da, Van'da da , Gazantep'te de , Erzurum'da da kalifye çalışan sıkıntısı var. Bütün Türkiye'de yaşanan bir sıkıntı bu. Dolayısıyla bir planlama yaparken bir kaç yıl sonrasını düşünerek planlamalar yapılmalı. Unutmamamız gereken insana insanlan hizmet eden bir sektör olduğumuzdur.  Bu nedenle en değerli yatırım kaynağı olan insana yatırım yapmamız gerekiyor.

Burada hem yatırımcıların hem yöneticilerin iş birliği içinde hareket etmesi gerekiyor. Burada kamuya da büyük iş düşüyor. Kamunun burada yatırımcıları desteklemesi gerekiyor. Bunun için projeler üretilmesi lazım. En önemli olan insan kaynağını gerçekten elde tutmak gerekiyor. Bu nedenle biz TUROYD olarak beraber olduğumuz profesyonelleri bu konuda cesaretlendiriyoruz. İnsan yetiştirme üzerie yönetm sistemleriniz geliştirmeye çalışıyoruz. İnsan olmadan, emek olmadan turizmde başarı şansımız yok. Türkiye turizmde elde ettiği bu başarıyı turizm profesyonelleri sayesinde elde etmiştir. 2024 yılında da turizm profesyonelleri olarak daha değerli olduğu bir yapıda çalışmak istiyoruz.''

 

Hedefler tuttu ama karlılıklar düştü 

2023 yılında Türkiye olarak turizmde hedeflerimizi büyük bir oranda tutturduğumuza işaret eden Savaş Çolakoğlu, şöyle konuştu:

''2023 yılında misafir sayılarına ve elde edilen gelirlerimize baktığımızda konulan hedeflere yakın bir hedefi yakalamış olduk. Burada elde edilen kazançların yatırımcıya kazanımını da incelemek gerekiyor. 2023 yılında karlılıklarımız biraz düştü. Konaklamaya yatırım yapan yatırımcıları tebrik etmek gerekiyor. Gerçekten büyük bir özveriyle hizmetlerini aksatmadan, sandarlatını bozmadan yollarına devam ettiler. Dolayısıyla karlılıkları biraz düştü.

2024 yılı sezonu için beklentlerimiz biraz daha yüksek. 2024 yılı hedefimiz sadece gelen misafir sayısını artırmak değil, gelen misafirleri istenilen rakamana getirmektir. Bütün bunları yaprken personel planlamasını çok iyi yapmamız gerekiyor. ''

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page