top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Rusya’ya yaptırımlar İspanya’yı Rus turistlerden etti

Rusya’ya yönelik yaptırımların etkisiyle Rus turistleri başta Türkiye olmak üzere Mısır ve Taylan’da kaptıran İspanya, 2022’de 2 Milyar Euro gelir kaybına uğradı.


Rusya’nın İspanya Büyükelçisi Yuriy Klimenko, daha önce İspanya’ya tatile giden Rus turistlerin büyük çoğunluğunun Türkiye, Mısır ve Tayland’a gittiğini belirtti.

Büyükelçi Klimenko, Rus haber ajansı TASS muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik yaptırımların etkisiyle Rus turistlerin 2022’de İspanya’yı ziyaret etmemesi, ülkenin neredeyse 2 Milyar Euro gelir kaybetmesine yol açtığını söyledi.

Gazetem.ru'da yer alan habere göre Rusya’nın İspanya Büyükelçisi Yuriy Klimenko, “Turistlerimizin büyük bir kısmı İspanya’dan Türkiye’ye, Mısır’a, Tayland’a kaydı. Avrupalı ortaklarımız, benzeri görülmemiş anti-Rus yaptırımları uygulayarak, adeta kendi ayağına sıktılar” dedi.

"Rus turistler, birçok Avrupa ülkesinin ekonomik kalkınmasına katkılarda bulunuyorlardı"

Rus Büyükelçi, “Rus turistlerimiz, özellikle İspanya gibi birçok Avrupa ülkesinin ekonomik kalkınmasına önemli katkılarda bulunuyorlardı ancak direkt uçuşların kapanması, vize politikasının sıkılaştırılması, bankacılık hizmetlerinde kısıtlamalar, şüphesiz ki Rus turist akışları için bir sınırlayıcı faktör oldu” şeklinde konuştu.

Klimenko, “Pandemi öncesi 2019’da İspanya’yı 1,3 milyonun üzerinde Rus turist ziyaret etti ve rekor kırılan 2013’te ise, bu sayı yaklaşık 1,6 milyona ulaşmıştı. Ancak 2022’de 268 bin civarında Rus turist geldi. Bu yıl da durum pek farklı değildi. 2023’te İspanya’yı ilk altı ay içinde 155 bin Rus ziyaret etti” diye açıkladı.

İstatistiklere göre Rus turistler kişi başı günlük ortalama 200 Euro harcıyor

Büyükelçi, istatistiklere göre Rus turistlerin kişi başı günlük ortalama 200 Euro harcadığını da belirtti. Yuriy Klimenko, “Basit aritmetikle hesapladığımızda, 2022’de İspanya turizmi Rus turistlerden kaynaklanan potansiyel gelirlerden 1,8 Milyar Euro’nun üzerinde bir kayıp yaşadı. Düşünün, yılda neredeyse 2 milyar Euro. Ve bu durum her yıl bu şekilde devam edebilir, ancak işler çok farklı olabilirdi” dedi.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page