top of page
  • turizmisletmeyatir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yurt dışı seyahatleri için riskleri değerlendirme çağrısı yaptı

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yurt dışı seyahatler için çağrı: Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için riskleri değerlendirme çağrısı yaptı.


Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, Rus vatandaşlarını yurt dışına seyahat planlarken ve belirli ülkelerde bulunurken riskleri dikkatlice değerlendirmeye çağırdı.

 

Bakanlık, “Yurt dışı seyahatlerini planlarken ve farklı ülkelerde bulunurken riskleri dikkatlice değerlendirmenin önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

 

LİSTEDE TÜRKİYE DE VAR

Diplomatlar, ABD’nin hukuk ve özel hizmetleri tarafından yapılan tutuklama veya gözaltı talepleri hakkında, Tayland, Mısır, Türkiye, İsrail gibi popüler turistik destinasyonlar dahil olmak üzere 100’den fazla ülke ile iade anlaşmaları bulunduğunu sık sık hatırlattılar.

 

Bakanlık yetkilileri, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan kişisel eşyaların ithalatına, Rus plakalı araçların giriş ve bulunmasına yönelik yasaklayıcı tedbirleri nedeniyle Rus vatandaşlarından gelen talepleri aldıklarını belirtti.

 

GazetemRu’nun aktardığı habere göre Bakanlık; “Yabancı yargı alanına gönüllü olarak girildiğinde, ziyaret edilen ülkenin yasalarına ve kurallarına uyma zorunluluğu olduğunu” hatırlattı.     

 

Dışişleri Bakanlığı, güncellenmiş bilgilerin ve askeri – siyasi krizler, terörist tehditler, doğal ve teknik afetler, epidemiyolojik durumlar hakkında raporların bakanlığın bilgi akışlarında, Rus diplomatik misyonlarının, konsolosluk departmanının ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Durum-Kriz Merkezi’nin web sitelerinde düzenli olarak güncellendiğini belirtti.

 

Diplomatlar, yurt dışına çıkan vatandaşların bu tür bilgilere dikkat etmeleri, Rus dış temsilciliklerinin pratik tavsiyelerini göz önünde bulundurmaları çağrısında bulunuldu.

 

Bakanlık, “Olağanüstü durumlarda, elçilikler ve konsolosluklar 24 saat hizmet veren acil durum telefon numaralarına sahiptir. Bu numaralar, diplomatik temsilciliklerin resmi web sitelerinde bulunabilir” uyarısı yaptı.

 

Eylül ayında Avrupa Komisyonu, AB Konseyi’nin 2022 yılında Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların, Rus vatandaşlarının kişisel otomobillerini de kapsadığını ve dolayısıyla Rusların turistik amaçlarla veya kısa süreliğine Avrupa Birliği’ne kişisel araçlarıyla giriş yapamayacaklarını belirten bir açıklama yayınlamıştı.

 

Birçok Avrupa ülkesi, Rus plakalı araçların girişini yasakladı ve bunların müsadere edilmesine izin verdi.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page