top of page
  • turizmisletmeyatir

Romanya ve Bulgaristan’a havayoluyla Schengen kapısı açılıyor

Avusturya, Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen'e katılımları konusundaki tutumunu yumuşatıyor.


Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen serbest dolaşım alanına katılmasına karşı çıkan Avusturya, Avrupa Birliğinin dış sınırlarında daha sıkı güvenlik önlemleri karşılığında yalnızca uçak yolculuğu konusunda taviz verebileceğini açıkladı.

 

Euronews’te yer alan habere göre Avusturya, yasadışı göçün hala çok yüksek olduğunu, Romanya ve Bulgaristan’ın katılımdan önce bu konuda harekete geçmesi gerektiğini belirtmiş, bu yüzden bu ülkelerin Schengen’e katılımlarını engellemişti.

 

Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner, ORF radyosuna verdiği demeçte, “Evet, Romanya ve Bulgaristan’da havalimanları konusunda değişiklikler olabileceğini düşünüyorum,” diyerek, Avrupa Komisyonu’na bir görüş belgesi gönderdiğini ve topun artık komisyonda olduğunu ekledi.

 

Karner “Öte yandan, bunun karşılığında dış sınırın korunmasının büyük ölçüde güçlendirilmesi, kara sınırı kontrollerinin devam etmesi ve sığınmacıların Bulgaristan ve Romanya’ya nakledilmesi gibi açık talepler var,” dedi.

 

Karner özellikle, sınır polisi sayısının üç katına çıkarılmasını ve Bulgaristan-Türkiye ile Romanya-Sırbistan sınırında ek güvenlik önlemlerinin alınmasını söyledi.

 

Avusturya’nın iktidardaki muhafazakar Halk Partisi (OVP), yıllardır yasa dışı göçle mücadeleyi seçim kampanyalarının önemli bir konusu haline getiriyor.

 

Gelecek yıl parlamento seçimleri yapılacak ve OVP’ye göç konusunda benzer bir çizgiye sahip olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi, kamuoyu yoklamalarında açık ara önde.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page