top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

REWE'den Handelsblatt'a ‘borç’ yanıtı

Almanya'nın ikici büyük seyahat grubu Dertour'u bünyesinde bulunduran REWE, Handelsblatt'ın borç ve faiz iddialarına yanıt verdi.

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Handelsblatt, geçtiğimiz hafta REWE ile ilgili dikkat çeken bir haber yayınlamış, şirketin 16 milyar euroluk ağır bir borç altında bulunduğunu ve bankalara ciddi miktarda faiz ödediğini ileri sürmüştü.

 

CEO ve CFO’dan bağlam dışı alıntılar kullanıldı

 

Söz konusu haberin çalışanlarda ve partnerlerde güvensizlik yarattığını belirten REWE, yaptığı bir yazılı açıklama ile konuya açıklık getirdi. "REWE Grubunun yıllık raporunu yorumlayan Handelsblatt, 2 Temmuz Salı günü ve yüksek faiz giderleri nedeniyle bankaların ve borç verenlerin REWE'nin sahiplerinden daha fazla kazandığı teorisini öne süren bir makale yayınladı." denilen açıklamada, haberde CEO Lionel Souque ve CFO Telerik Schischmanow'dan bağlam dışı alıntılar (REWE Grubunun personel dergisi ONE, şirketin web sitesi ve yıllık rapor) yapıldığına dikkat çekildi.

 

Haberin başlığı birkaç kez değiştirildi

 

1-5 Temmuz tarihleri arasında yayınlanan haberin başlığının "REWE yüksek borç yükü altında", "REWE süpermarket işletmecileri yüksek borç yükü altında", "16 milyar euroluk borç yükü REWE - bankalar sahiplerinden daha fazla kazanıyor" ve "REWE'nin net borcu 16 milyar avroyu aştı" olmak üzere birkaç kez değiştirildiğine dikkat çeken REWE şu noktaların altını çiziyor:

 

"Diğer şeylerin yanında, haberde 'Bankalar ve diğer borç verenler Almanya'nın en büyük perakende grubu REWE'den ve onun hissedarlarından daha fazla kazanıyor' deniliyor.

 

Devamında "Birkaç gün önce yayınlanan 2023 yıllık raporuna göre, ödenmemiş borçların toplamı likit varlıklar düşüldükten sonra bile 16 milyar euroyu buluyor." deniliyor.

 

Ancak 16 milyar euroluk net borç olarak ifade edilen şey aslında kiralama borçlarını da kapsayan net borçlardır. Grubumuz açısından bunlar öncelikle lokasyonlardaki merkezlerimizin gelecekteki kiralarıdır. Kira sözleşmeleri arttıkça ve uzadıkça, bu borçlar da artmaktadır ki, bu bir şirket açısından pozitif bir durumundur.

 

REWE’nin karı 736, faiz gideri sadece 30 milyon euro

 

Dolayısıyla bu net borç 'ödenmemiş' bir borç değildir ve banklaların bundan faiz geliri elde etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Haberde faize ödendiği ileri sürülen 557 milyon euro, Uluslararası Muhasebe Standartları'na (IAS) göre kira ödemelerinin bir parçasıdır ve bankaların bundan para kazanması söz konusu değildir. Bankaların ve diğer borç verenlerin REWE üzerinden elde ettiği faiz geliri sadece 76,5 milyon eurodur. Eğer sürekli olarak faiz gelirini ve faiz oranı takaslarını da dahil ederseniz, efektif faiz gideri yalnızca 30 milyon euro civarındadır ve bu para da REWE Grubunun ve onun hissedarlarının elde ettiği 736 milyon euroluk kardan fazla değildir.

 

IAS’a göre gerçek kira bedelleri hayali amortisman ve faiz payına bölünür

 

Dolayısıyla haberde yer alan ifadeler yanlıştır. Çünkü leasing veya kiralama yükümlüklerine ilişkin faiz gideri gerçek bir faiz ödemesi değil kira ödemesinin bir parçasıdır. Uluslararası Muhasebe Standartları'na (IAS) göre gerçek kira bedelleri hayali amortisman ve faiz payına bölünmektedir. Günün sonunda kira mülk sahibine ödeniyor. Bunun banka borçlarıyla veya faiz yükü getiren başka borçlarla hiçbir ilgisi yok ve bankalarla diğer borç verenler bundan hiç para kazanmıyor.


 

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page