top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Reto Moser: Etiler’deki rezidansı bu yılın sonunda, Bodrum’u 2026’da açacağız

Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Reto Moser, “Etiler’de bir rezidans projemiz var, bu yılın sonunda büyük ihtimal 3. çeyrekte açacağız. Bodrum’da da bu yıl yeniden inşaat süreci başlayacak ve umuyoruz ki 2026’nın yaz aylarında burayı açabiliriz” dedi.


Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Reto Moser Bloomberg HT yayınlanan Üst Düzey programında Arzu Maliki’nin konuğu oldu. Moser, “küresel olarak 2023 yılı Four Seasons için iyi bir yıl oldu. Türkiye için pandemi sonrası talep artmıştı, doluluk oranları ciddi anlamda yükselmişti. 2023’e de bu beklentilerle girdik fakat zor bir yıl oldu. Deprem felaketi yaşandı, bir yandan Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler, aynı zamanda enflasyon, bütün bunlar 2023 yılını etkiledi” diye konuştu.

 

Four Seasons Hotels İstanbul Genel Müdürü Reto Moser, konuşmasına şöyle devam etti: 

“İstanbul, Bodrum gibi destinasyonlarda kendimizi piyasa dışında fiyatlandırmamamız gerekiyor çünkü Yunanistan, İspanya ya da Mısır ile kıyasladığınız zaman biz biraz daha pahalı hale geldik. Yani kendi çalışanlarımdan da şunu duyuyorum özellikle yazın biz Yunanistan’a gideceğiz çünkü fiyatlar daha uygun diyorlar.

 

Gerçekten zorlu bir süreç ve biz buna adaptasyon sağlamak zorundayız. Ama şu da var, Mısır çok daha uygun fiyatlı hale geldi ama kalite anlamında bakarsanız Türkiye Mısır’ın çok daha önünde yer alıyor. Her iki ülkeden birini seçmem gerekseydi ben Türkiye’yi seçerdim.”

 

"İş gücü maliyeti ciddi anlamda arttı" 

Rekabetçilik anlamında da değerlendirmede bulunan Moser, “Eğer Türkiye’de yaşam maliyetine bakarsak, biz Avrupa ülkeleriyle başa baş geliyoruz. Örneğin; Londra, Paris ve başka şehirlerle…. Yani Türkiye benim yaşadığım en pahalı şehirlerden biri. Burada maaşlar enflasyon kadar artış gösteremiyor ve bu gerçekten zor bir süreç.

 

Bizim için iş gücü maliyeti ciddi anlamda arttı çünkü geçen yıla göre yüzde 40’lık 2 kere zam yapmak zorunda kaldık. Restoran fiyatları geçtiğimiz yıldan bu yıla kadar 2 katına çıktı. Bizim aldığımız ilk 10 ürün yüzde 90 maliyet artışıyla karşılaştı. Çalışanlarımız için yaptığımız sağlık sigortaları 2 katına çıktı. Tabi bunlara bakarak oda fiyatlarımızı 2 katına çıkartamazdık. Bu zorlu bir süreç” dedi.

 

“Etiler’deki rezidansı bu yılın sonunda, Bodrum’u 2026’da açacağız”

Grubun yeni yatırımları hakkında değerlendirmede bulunan Reto Moser, uzun vadeli düşünmeyi sevdiklerini söyledi. Moser, “Sultanahmet Hotel’i 2,5 yıl süren bir renovasyondan geçti ve dünyadaki en iyi hotellerden biri seçildi. Boğaz’daki hotelimiz için bir renovasyon olacak mı ona bakıyoruz, aynı zamanda Etiler’de bir rezidans projemiz var, onu da bu yılın sonunda büyük ihtimal 3. çeyrekte açacağız. İstanbul, Londra’dan sonra rezidans yaptığımız ikinci şehir olacak.

 

Bodrum’da da bu yıl yeniden inşaat süreci başlayacak ve umuyoruz ki 2026’nın yaz aylarında burayı açabiliriz. Bir de 2026’da Four Seasons’ın “Made in Voyage” adı altında özel yatı da Türkiye’ye gelecek, bu bir kruvaziyer gemisi 300 kabinli, ve gerçekten çok butik bir gemi seyahatinden bahsediyoruz ve bu dünyada ilk olacak” dedi.

 

Turist profilini açıkladı 

Turist profili hakkında bilgi veren Moser, “Birinci sırada Kuzey Amerika, Rusya ikinci, sonrasında Suudi Arabistan, Avrupa ve Güney Amerika da önemli. Çin piyasasından da daha çok geri dönüş bekliyoruz” diye ekledi.

 

Son olarak sürdürülebilirlik hakkında detay veren Moser, “sürdürülebilirlik özellikle pandemiden sonra çok önem kazandı. Tek kullanımlık plastikleri artık hiç kullanmıyoruz, su şişelerimizi kendimiz yapıyoruz, sürdürülebilir turizmde bir sertifikamız var. İstanbul dışında da bir güneş paneli, bir güneş tarlası inşa ediyoruz” dedi.

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page