top of page

Rehber aileleri, depremde hayatını kaybeden rehberler için adalet istiyor

6 Şubat depreminde hayatını kaybeden turist rehberlerinin aileleri, adalet arayışlarını sürdürmek için "Rehberler İçin Adalet Platformu" altında birleşti. Sorumluların hesap vermesini isteyen aileler “Rehberler İçin Adalet” istedi.

BASINA VE KAMUOYUNA

 

16 Aylık Mücadele: Adalet İçin El Ele

 

Bugün, deprem suçlarına karşı sesimizi duyurmak, davamız ile ilgili bilgi vermek ve adalet talebimizi dile getirmek için buradayız. 6 Şubat depreminin üzerinden 16 ay geçti.

 

Bizler, mesleklerini daha yetkin bir şekilde icra edebilmek için Turizm Bakanlığı ve Türkiye Rehberler Odası Birliği tarafından düzenlenmiş olan zorunlu eğitim gezisi kapsamında konakladıkları İSİAS Otel’de hayatını kaybetmiş olan turist rehberlerinin aileleri, sevdikleri ve aynı enkazdan kurtulabilmiş meslektaşlarıyız.

 

16 aydır, faillerin yargı önünde hesap vermesi için Kıbrıslı Şampiyon Meleklerin aileleri ve kurdukları dernek ile birlikte omuz omuza adalet için mücadele ediyor, ortak acılarımızı paylaşıyoruz.

 

Tüm failler hak ettikleri şekilde cezalandırılana kadar mücadelemizi aynı kararlılıkla el ele sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Rehberler İçin Adalet Platformu: Adalet Arayışı

 

Turist rehberlerinin aileleri olarak adalet arayışımıza “Rehberler İçin Adalet Platformu” adı altında devam edeceğimizi ilan ediyoruz. Rehberlerimiz ve Meleklerimiz için intikam değil, adalet istiyoruz.

 

Bu dava sadece bizim davamız değil; bu dava, bir daha başka evlere de ateş düşmemesi için tüm sorumlulardan hesap sorulması gereken bir dava.

 

İSİAS Otel Davası: Üçüncü Duruşma 12 Haziran’da

 


12 Haziran’da İSİAS Otel davasının üçüncü duruşması gerçekleşecek.

 

Geçtiğimiz duruşma öncesinde Gazi Üniversitesi bilirkişileri tarafından hazırlanan rapor gerekçe gösterilerek, davanın tutuklu iki sanığı duruşma günü dahi beklenmeksizin apar topar tahliye edilmişti.

 

26 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen duruşmada ise iki kişinin gerekçe gösterilerek tahliye edildiği Gazi Üniversitesi raporunun hatalı ve yetersiz olduğu ortaya konulmuş ve dosya yeni bir bilirkişi heyetine gönderilmişti.

 

Sorumlu Kamu Görevlilerine Soruşturma İzni Verildi

 

Yıkılan otelde sorumluluğu bulunan kamu görevlileri hakkında ise 16 ayın sonunda soruşturma izni geçtiğimiz haftalarda bizlere tebliğ edildi.

 

Adıyaman Valiliği’nin 29 Nisan 2024 tarihli yazısıyla dönemin Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Osman Bulut, İmar Müdürleri Mehmet Salih Alkayış ve Yusuf Gül ile Ruhsat Şefi Bilal Balcı hakkında soruşturma izni verilmiş olması, oldukça gecikmiş fakat önemli bir aşamadır.

 

Taleplerimiz ve Mücadelemiz

 

Devam eden dava sürecimizde talebimiz açık ve nettir: Tahliye edilen sanıklar yeniden tutuklanmalı, kamu görevlileri hakkında derhal iddianame hazırlanmalı ve tüm sanıklar olası kastla insan öldürme suçundan cezalandırılmalıdır.

 

Bu taleplerimiz yerine getirilene kadar, burada ve her yerde adalet mücadelemizi el ele sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Rehberler için Adalet Platformu


 

 

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page