top of page
  • turizmisletmeyatir

Recep Yavuz: 2024’te dünya turizmi yeni sayfa açıyor

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2024’ün dünya turizminde yeni sayfa açacağını söyledi.Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) 2023 yılı sonuçları ve 2024 yılına ilişkin öngörüleri yayınlandı. 2023 yılında 1,3 milyar insan yurt dışı seyahati gerçekleştirdi. Dünyanın toplam turizm geliri 1 Trilyon 73 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. UNWTO raporundaki ilk verileri baz alarak bir değerlendirme yapan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 2024’ün dünya turizminde yeni sayfa açacağını belirtti.

 

Recep Yavuz'un “2024’te Dünya Turizmi Yeni Bir Sayfa Açıyor” başlıklı yazısı şöyle:

 

Pandemi sonrası ilginç gelişmeler yaşandı. 2022’de Maskesini çöpe atan soluğu tatilde aldı. 2022 yılı ise, dengelerin alt üst olduğu turizm tarihinin en şaşırtan yılı oldu. Tatile gidebilmek için uçak parası kadar PCR testine para ödeyen turist, bütün istatistikleri alt üst etti.

 

RA (Reise Analyse) Raporuna göre 2024 yılında yaklaşık 70 milyon Alman seyahat edecek. Almanlarartık seyahati hayatlarında yaşam için gerekli yeme içmeden sonra ikinci sıraya koydular. Hele hele tatilin Almanların araba sevdasını geçmesi çok şaşırttı.

 

Her turizm ürünü değerinin çok üzerinde alıcı buldu

 

Turist, pandemi nedeniyle her şeyinden fedakarlık etti, ama tatilinden etmedi.  Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) raporundan, dünyanın 2024 yılında gümbür gümbür bir turizm yılı yaşayacağı izlenimi ediniliyor, Haziran-Ekim dönemi sevilen tatil destinasyonları tıka basa dolacak. Hele Akdeniz neredeyse‚ 'Turist gelmesin artık!' diyecek.

 

Bunu öngören bazı ülkelerin ‘Over turizm‘ tehlikesine  şimdiden tedbirler aldığı görülüyoruz. İtalya, İspanya, Yunanistan gibi yoğunluğa maruz ülkeler turist gruplarını sınırlanıyor, şehir girişlerine ek vergiler koyuyor, ziyaret gün ve saatlerini kısaltıyorlar.

 

Türkiye’ye gelince, Almanya yeniden liderliğe yükselecek

 

Dünya turizminin biraz önünde giden Türkiye’de de, 2024 yoğun bir yıl olacak.  Özellikle Almanya’dan çok kuvvetli sinyaller geliyor. Önemli bir data kaynağına sahip Amedeus Rezervasyon sistemine göre Antalya rezervasyonları Hurghada ve Mayorka’nın açık ara önünde gidiyor.

 

Ocak başında Almanya’da yapılan rezervasyonların % 27,64 ü Antalya için yapıldı. 2019 yılının aynı döneminde bu oran %18,33 idi. Pandemiden beri Mısır ve İspanya’dan Antalya’ya doğru bir geçirgenlik söz konusu. Sıralama geçen senede aynıydı ama fark bu kadar açık değildi. Neredeyse şu aralar yurt dışı tatil rezervasyonlarında her 3 Alman’dan biri Antalya rezervasyonu yapıyor.

 

"Turist sayısında ve gelirlerde 2019’u, ama yeni fiyatlandırmalarda 2022'yi referans aldık"

 

Türkiye’ye bakınca da ivme bu yönde. 2019 yılının aynı dönem rezervasyonlarında İspanya % 30,43 ile birinci, Türkiye %20,23 ile ikinciyken, 2024 yılının aynı döneminde Türkiye % 30,14 ile birinci, İspanya %22,58 ile ikinci sırada. 18 puanlık bir değişim önemli.  Aylık yayınlan bu raporlar nihai rakamlar olmamakla birlikte Turist eğilimi açısından önemli ve kesin veriler olarak dikkatle takip edilmeli. Rezervasyonlar halihazırda devam ediyor.

 

Türkiye’de turist sayılarında ve gelirlerde hep 2019’u baz aldık, ama yeni fiyatlandırmalarda 2022 referans yılımız oldu. Yeni geliş rekorlarının kırıldığı 2023’teki doluluk şikayetlerinin sorumlusu işte budur.

 

2024’ün iyi geçeceğine ilişkin UNWTO’nun 9 konu başlığı

 

2024’ün dünya turizminde yeni sayfa açacağına ilişkin beklenti anlamak için UNWTO raporundaki şu 9 ana konuya bakmak gerekir.

 

1. Asya bugüne kadar pandemi öncesine dönemedi. 2024 Asya’nın turizme açılma yılı olacak. Burada hem gelişler, hem çıkışlar açısından dünya turizmine akacak çok büyük bir potansiyel mevcut. Asya’da birtakım kaynak pazarların açılması ve destinasyonların normale dönmesi dünya 2024 te dünya turizmini yeniden şekillendirecek.

 

2. Dünyaya en çok turist gönderen Çin‘in giriş ve çıkışlara tekrar izin vermesi ve uçak bağlantılarının artırılması ile Çin’den Batı‘ya çok önemli bir turizm hareketliliği 2024 e damga vurabilir. Bu yaz her yerde Çinliler’i göreceğiz gibi. Tabii ters istikamette öyle. Çin, 30 kasım 2024 e kadar Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Malezya’ya vizesiz seyahat imkanı  tanıdı.

 

3. Dünya genelinde kademe kademe gerçekleşen vize ve Seyahat kolaylıkları özellikle Yakın doğu ve Afrika ile olan turizm hareketiliğine önemli katkı sağlayacak.

 

4. Dünyanın en çok ziyaret edilen ve turist gönderen kıtası Avrupa‘da seyahat 2024 te daha hareketli olacak. Mart ayında Romanya ve Bulgaristan Schengen’e dahil olacaklar ve böylelikle bu ülkelere giriş ve çıkışta artışlar olacak.

 

5. Temmuz ve Ağustosta Paris‘te yapılacak yaz olimpiyatları ve Haziran- Temmuz aylarında Almanya’ da gerçekleşecek Avrupa Futbol şampiyonası Avrupa turizmine ivme katacak.

 

6. 2024 te yeniden Başkan seçecek olan Amerikalılar doların değerinin artmasının etkisi ile seyahatlerini artıracaklar. Amerikalılar, 2023 te olduğu gibi kendi ülkelerinin yanısıra Avrupa, Akdeniz ve Güney Amerika‘ya yönelecekler.

 

7. Bütün bunların yanında ekonomik ve siyasi gündemin yarattığı ters rüzgarlar sezonun gidişatına etki yapacak. Artan enflasyon, yüksek faizler ve petrol fiyatları 2024 yılının konaklama, ulaşım gibi tatil kalemlerine olumsuz etki yapacak. Bundan yola çıkarak tatilcinin fiyat – hizmet dengesini  bulacağı yakın destinasyonları tercih edeceğini öngörmek doğru olur. Turist yakına gidecek.

 

8. Personal sorunu dünya genelinde artarak devam edecek ve turizmin en önemli konularından biri olmaya devam edecek. Yapay zeka nereye giderse gitsin, halihazırda en değerli şey: İnsan

 

9. İsrail ve Filistin arasındaki savaş son yıllarda yıldızı parlayan Orta Doğu ülkelerini olumsuz etkileyecek. aynı şekilde Rusya, Ukrayna savaşı turizmin tepesinde demoklesin kılıcı gibi durmaya devam ediyor.


11 görüntüleme0 yorum

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page