top of page
  • turizmisletmeyatir

Oya Narin: İhracat teşviklerinden yararlanamıyoruz

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, turizmcilerin ihracat teşviklerinden yararlanamadığını söyledi.Oya Narin


Bu yıl Türkiye’nin 52 milyon turist sayısına ulaştığını belirten Oya Narin, turizme OVP’de çok önemli bir cari dengeyi sağlama hedefi verilmiş durumda olduğunu ifade etti.


Yıllık turizm gelirlerinin 2023 ile 2025 yılları arasında sırası ile 56, 60, 65 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek, 2026 senesinde 71 milyar dolara ulaşması hedeflendiğini ifade eden Narin, "Turizm gelirlerinin bu şekilde ivmelenmesi ile cari dengenin sağlanmasına katkıda bulunulacaktır. Bu çerçevede OVP, turizm sektörüne cari işlemler dengesinin sağlanması noktasında önemli bir görev atfediyor. Türkiye, 20 bini aşkın tesis, 2 milyon yatak kapasitesi ve 100 Milyar dolarlık yatırıma ulaştı. Bunların yüzde 47’sinin 5 yıldızlı otel olarak yer alıyor” şeklinde konuştu.


“Hizmet ihracatçısıyız ama KDV iadesi alamıyoruz”


5 yıldızlı otel sayısında Türkiye’nin İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın önünde bulunduğunu aktaran Narin, “Turizm teşviklerinin devam etmesi gerekiyor. Biz turizmciler ihracat teşviklerinden yararlanamıyoruz.


Hizmet ihracatçısıyız ama KDV iadesi alamıyoruz. Yalnızca yatırımı yaparken KDV iadesi alıyoruz ki onun da şartları var. Yatak kapasitemizin her yıl yüzde 10’unun yenilenmesi gerekiyor. Yeni gelişen destinasyonlar dışında yenilemeye ağırlık vermek zorundayız" ifadelerini kullandı.


#TTYD #OyaNarin #Teşvik

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

280x780.jpg
1-destekleyenler---960.gif
3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif

DESTEKLEYENLER

destekleyenler---840.jpeg
Untitled-1.jpg
bottom of page