top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Nemrut’ta ‘kış’ tartışması… Bakanlık ‘güvenlik’ diyor… Turizmciler karara tepkili

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en çok turist alan tarihi bölgelerinden Nemrut’ta turizmci ile bakanlık arasında kış tartışması yaşanıyor.

Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Nemrut Müzesi Müdürlüğü, bu yıl aldığı kararla Nemrut Dağı’na çıkışları güvenlik gerekçesiyle kapattı. Turizmciler, gelen turistin kapıdan döndüğünü belirtti ve tarihi bölgenin önlem alınarak turizme açık tutulması gerektiğini belirtti.

Aralık ayıyıla birlikte havaların soğuması, kış turizmini canlandırırken yerelde turizmci ile yerel yöneticilerin uyuşmazlıkları başladı. Kahta Kültür Turizm Derneği Başkanı İrfan Çetinkaya, her yıl binlerce turistin geldiği Nemrut Dağı ve müzesinin keyfi gerekçelerle kapatıldığını savundu.

İlk defa bu mevsimde böyle bir uygulamaya gidildi

İlk defa bu mevsimde böyle bir uygulamaya gidildiğini söyleyen Çetinkaya, Cumhuriyet'te yer alan habere göre, “İspanya’dan kalkıp buraya gelen turisti kapıdan çeviriyoruz. Bölge özellikle depremden sonra ayağa kalkmak için çabalarken bölgenin en önemli turizm gelir kapısına böyle kilit vuramazsınız. Daha kar bile yağmadan, neyin güvenlik gerekçesi bu?” dedi.

Bakanlık turizmde rekor hedeflerken kapıdan turist kovulduğu görüşünü dile getiren Çetinkaya, “İlk defa böyle bir uygulamaya imza atılıyor. Daha önce hiç görmedik. Önlemler neyse alın bölgeyi turizm gelirinden, turisti dünya mirasından mahrum bırakmayın” diye konuştu.

"Biz de isteriz ki bölgemizde 12 ay turizm olsun”

İddiaları sorduğumuz Adıyaman Turizm Şube Müdürü Fethi Avseren ise şunları söyledi: “Dağın zirvesine kar yağdı. Gece buzlanma oluyor, gündüz de o buzlanmanın etkisiyle can sağlığı riski oluşuyor. Zaten normalde kasım ortalarında turist gelemezdi.


Geçen yıl havalar güzel gittiği için aralık ortasına kadar geldi turistler şimdi de onun etkisiyle biraz gelen oluyor, ama normalde olmazdı zaten. Kaldı ki biz hava iyiyse oradaki arkadaşlarımızla konuşup ‘güvenliği sağlayın gelen misafiri alın’ diyoruz. Yoksa biz de isteriz ki 12 ay turizm olsun bölgemizde.”

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page