top of page
  • turizmisletmeyatir

Murat Toktaş: Vize muafiyeti turist sayısın yüzde 50 artırır

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Toktaş, son olarak Türkiye’nin 6 ülke için aldığı vize muafiyeti kararının; gelen turist sayısını yüzde 50 artacağı görüşünde.  Vize Muafiyeti Turizmi Yarı Yarıya Artırır.


ABD, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suudi Arabistan ve Umman. Bu 6 ülke artık Türkiye’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerde vize muafiyetine sahip.

 

Özellikle Körfez ülkelerinden Karadeniz ve İstanbul’da gelen turist yoğunluğu artacak ve yeni pazarlar da eklenecek. Turizmciler bu kararı olumlu karşılarken gelen turist sayısının yüzde 50 artacağı görüşünde.

 

Türkiye, altı ülkeye vize muafiyeti sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Amerika Birleşik Devletleri, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suudi Arabistan ve Umman’ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanacak.

 

Özellikle Körfez ülkeleri Türkiye ziyaretlerinde Karadeniz bölgesi ve İstanbul’u tercih ediyor.

 

Peki, bu karar Türkiye için nasıl bir potansiyel yaratacak?

 

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Toktaş, Hürriyet Gazetesi’nden Özge Esen’e özellikle Körfez ülkelerinden yoğun bir şekilde turist geldiğini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

 

Büyük avantaj sağlayacak

“Vize muafiyeti, var olan misafir sayısını daha da artıracak. Çünkü bu altı ülke çok fazla seyahat ediyor. Kanada’da biraz daha az bir hareketlilik var ama bu kararla orada da hareket bekliyoruz. Ancak en çok verimi Körfez ülkelerinden alacağız. Özellikle Karadeniz Bölgesi ve İstanbul daha çok tercih ediliyor. Dolayısıyla bu bölgelerde hareketliliği hissedeceğiz. Daha fazla misafir ağırlamak ve gelirlerimizi daha fazla arttırmak adına bu tür uygulamalar turizm hedeflerine ulaşılması konusunda ciddi katkı sağlayacak. Gelen turist sayısında da yüzde 50 artış olacağını tahmin ediyorum. Bu bölgelerdeki nüfusa bakılırsa yüzde 50 artış normal ama bu sayı zamanla artacaktır. Amacımız gelenleri tek bir pazara mahkum bırakmamak ve pazar çeşitliliğini artırmak.”

 

Vize muafiyeti için neden bu 6 ülkenin seçildiğine yönelik olarak Toktaş şunları söyledi:

 

“Son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı üzerinden bazı bölgelere daha yoğun bir şekilde pazarlama çalışmaları yapıyordu. Bu kapsamda daha hızlı geri dönüş alabilmek adına bu karar alınmış olabilir. Ayrıca Körfez ülkeleriyle siyasi anlamda sıkıntılar da yaşamıştık. Pandemi öncesi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden protesto almıştık. Bir yıl önce de Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile bu sorun çözülmeye başladı. Devamında da vizesiz hale getirilmesi bu pazarın daha hızlı aktif hale gelmesi için etkili olacaktır.”

 

Bu yıl Trabzon öne çıkar

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2023 Ocak – Ekim döneminde Trabzon’u ziyaret eden turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla, 1 milyon 216 bin 37’ye yükseldi.      Vize Muafiyeti Turizmi Yarı Yarıya Artırır

 

Yabancı turist sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 59 artarak 684 bin 130’a ulaştı.

 

Trabzon’a en çok ziyaretçi gönderen ülke, 279 bin 902 kişi ile Suudi Arabistan olurken; 59 bin 754 ile Umman ikinci, 42 bin 147 ile Kuveyt üçüncü, 42 bin 60 ile Birleşik Arap Emirlikleri dördüncü sırada yer aldı.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page