top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Mahkeme, Çeşme Turizm Projesi’ne ilişkin nihai kararını verdi

Çeşme Turizm Projesi’ne karşı açılan davada mahkeme nihai kararını verdi.


Yaşam savunucuları tarafından Çeşme Turizm Projesi’ne karşı açılan davada mahkeme, nitelikli doğal sit alanlarının yapılaşma ve kullanımına imkan veren projeyi hukuka aykırı bularak iptal etti.

 

İzmir Barosu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Tabip Odası, Doğa Derneği ve EGEÇEP, Çeşme Projesi’ne karşı açılan davada verilen mahkeme kararına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

 

Alsancak’ta bulunan Mimarlık Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, Çeşme Yarımadası’nda çoğunlukla orman ve doğal sit alanı niteliğindeki yaklaşık 23 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanın “Turizm Bölgesi” ilan edildiğini hatırlattı.

 

Bu alanların mülkiyetinin özel kişilere devri ile buralarda mega yat limanları, alışveriş merkezleri, oteller ve turizm tesisleri yapılmasına ve alanın halka kapatılmasına karşı kurumlarca açılan davalarda yargılama devam ettiğini belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

 

“Bu süreçte Çeşme Turizm Bölgesi sınırları içinde kalan; insanların tahribatından uzak kalmış, nadir bir eko sisteme sahip Alaçatı-Zeytineli arasında kalan kıyı kesimi, buradaki üç adet ada ve kıyının gerisinde kalan 8 bin hektar büyüklüğündeki nitelikli doğal sit alanı vasfındaki koruma alanının koruma statüsü Çevre Bakanlığı tarafından düşürülerek alan mega yat limanları ve her türlü yapılaşmalara açık hale getirilmiştir. Amaç nadir türlerin yaşadığı el değmemiş koruma alanını, turizm görüntüsü altında sermayenin tükenmez hırslarına feda etmektir. Kurumlarımız, dernekler ve bir kısım yurttaşlar tarafından İzmir 2. İdare Mahkemesinde açtığımız dava neticesinde Mahkemece nitelikli doğal sit alanlarını turizm yapılaşma ve kullanımına imkan veren sürdürülebilir alanlara dönüştüren işlem hukuka aykırı bulunarak iptal edilmiştir. Çabalarımız sonucu halkımızın yaşam alanlarına sermayenin saldırısı şimdilik durdurulmuştur.”


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page