top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Müberra Eresin: Vize süreçlerinin kolaylaştırılması hedeflerimize ulaşmada önemli

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Aylık Bilgilendirme Toplantısında konuşan Başkan Müberra Eresin, Türkiye’nin vize rejiminden otellerde imar revizyonuna pek çok konuya değindi. 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Aylık Bilgilendirme Toplantısı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş’ın katılımıyla Address Hotel’de gerçekleştirildi.

 

“En önemli sorun Türkiye’nin vize rejimi”

 

Toplantıda konuşma yapan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Turizm sektörümüz, kendisi dışındaki nedenlerle zaman zaman kesintiye uğramış olsa da her zaman olduğu gibi 2024 yılında da yine hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına, cari açığın kapatılmasına güçlü desteğini, katkısını yapmaya devam edecek. Ülkemize en iyi şekilde değer katmak için çalışıyoruz, çalışacağız. Bu doğrultuda 2024 yılı sonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla aynı paralelde, 60 milyar dolar turizm geliri ve 60 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı temel hedefimiz olarak belirledik ve benimsedik.  Ülkeler arası ulaşım çeşitliliği ve avantajlarının sağlanması ve vize süreçlerinin kolaylaştırılması hedeflerimize ulaşmada çok önemli unsurlar olarak öne çıkıyor. Nitekim, kısa süre önce Romanya vatandaşlarının ülkemize pasaport yerine kimlik kartları ile seyahat edebilmeleri yönünde yapılan düzenlemeyi de çok olumlu bir adım olarak değerlendiriyor ve uygulamanın Romanya’dan ülkemize olan turizm talebine önemli katkı sağlamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ATM Dubai Turizm Fuarına ilişkin değerlendirmede bulunan Eresin, “Geçtiğimiz günlerde, ziyaretçi profilimizi daha da genişletmek amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı’nın Türkiye standı ve İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu tarafından alınan ‘İstanbul’ standı içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde 6-9 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen ATM Dubai Fuarı’na katıldık. Fuardan son derece olumlu beklentilerle geriye döndük. Ancak fuarda bu beklentilerimizin gerçekleşebilmesinin önünde en önemli sorun olarak bizlere; Türkiye’nin vize rejimi nedeniyle vize uygulamalarındaki aksaklıklar ve bunların çözümü gereği iletildi. Yurda döner dönmez başta Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere ilgili Bakanlıkları bilgilendirdik, bu potansiyeli kaybetmememiz için çözüm talebinde bulunduk. Büyük memnuniyetle söylemem gerekir ki Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’un da büyük desteği ile bu konunun çözümü için çalışmalar başladı, umarız yakın zamanda konu çözüme kavuşur” ifadelerini kullandı. 

“Turizm adına son derece olumlu çalışmalar yürütüldü”

 

31 Mart seçimlerinde yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nu tebrik eden Eresin, turizmle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında şunları söyledi:

 

“Geçtiğimiz dönemde, şehrimizde turizm adına son derece olumlu çalışmalar yürüttünüz. İstanbul’da kaybolmaya yüz tutmuş birçok tarihi eseri, ortaya çıkartarak başarılı restorasyonlarla şehre kazandırdınız, şehrin turizm envanterine değer kattınız. Örneğin Yerebatan Sarnıcı İstanbul’da en fazla ziyaretçi alan müzeler arasına girdi.  Tarafınızdan devreye alınan, İstanbul’un dünyaya açılan kapısı “Visit İstanbul” platformu ile İstanbul’un hikâyesini en yaratıcı ve en özgün biçimde dünyaya anlatmaya başladık. Şimdi bizler de bu hikayenin bir parçası olmaya başladık.

 

Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş tarafından geliştirilen Radar İstanbul, İstanbulluların şehirde var olan kültür sanat etkinliklerini keşfedebileceği, harita özelliği ile en yakınındaki etkinlikleri görebileceği sahne sanatlarından müzelere, müzikten spora farklı ilgi alanlarına yönelik güncel etkinlik programı sunuyor olması turizm adına önemli bir adım oldu.

 

Hayata geçirdiğiniz İstanbul Turizm Platformu ve İstanbul Turizm Müdürlüğü, başarılı çalışmalarla İstanbul’un turizmini 360 derece harmanlayıp, atılacak adımları tek tek belirliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürlüğü sektörümüzle yakın iş birliği ve eşgüdüm içerisinde şehrin turizmden pay alışını, “İstanbul senin, turizm geleceğin” sloganı ile turizm bilincini geliştirmek için yoğun çaba harcıyor.

 

Sizlerin liderliği ve yönlendirme, talimatıyla, tüm birimlerinizle kurduğumuz sonuç odaklı iş birliği çalışmalarımızın artarak süreceğine inancımız tamdır. Turizme katkı sağlayan projelerinizin gündeme alındığı buluşmalar, çalıştaylar, çalışmalarla ortaya çıkan görüşlerin projelendirilmek üzere aktarımı, bizler için önemli ve değerli.”

 

“Otellerde imar revizyonunun devreye alınmasını talep ediyoruz”

 

Sürdürülebilir turizm odaklı beklenti ve önerilini de açıklayan Eresin, “Ne yazık ki; deprem ve olasılığı ülkemizin ve şehrimizin unutulmayacak bir gerçeği. Bu alanda çok yönlü çalışmalar yürüttünüz. Bu konu ile ilgili olarak özellikle 20 yıl öncesinde faaliyete geçirilen otel binalarının dönüşümü ile tesislerimizin daha da güvende olabilmesi için, bina maliklerinin hak kaybına uğramayacakları, imar revizyonunun devreye alınmasını ivedilikle rica ediyoruz. 1999 yılından önce yapılan ve halen yürürlükte olan imar planlarının güncel jeolojik-jeoteknik etütlere göre revize edilmesini yine ivedilikle bekliyoruz. Toplanma Alanları, Geçici Barınma Alanları ve 1’inci Derece Tahliye Koridorlarının imar planlarına işlenmesini ve bunlarla ilgili plan değişikliği yapılmasının yasaklanmasını talep ediyoruz.”

 

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan özellikle 20 yıl öncesinde faaliyete geçirilen otel binalarının dönüşümü ile tesislerin daha da güvende olabilmesi için, bina maliklerinin hak kaybına uğramayacakları, imar revizyonunun devreye alınmasını talep etti.

 

“Türk sporu ve Türk turizmi adına son derece mutluyuz”

 

Eresin, 2027 yılında İstanbul’da düzenlenecek Avrupa Oyunları hakkında ise, “Avrupa Oyunları’nın Haziran 2027’de İstanbul’da düzenlenecek olmasından şehrimiz, Türk sporu ve Türk turizmi adına son derece mutluyuz. Bu oyunlarda mücadele edecek binlerce sporcu ve ekipleri eşsiz İstanbulumuzdan güzel anılarla ayrılacak.  Çeşitli ülkelerden oyunları izlemeye gelen yüzbinler, ülkemiz, şehrimiz, insanımız ile ilgili olumlu duygu, düşüncelerle birer turizm elçimiz olacak. Umut ederiz ki daha önce ifade ettiğiniz üzere, bu oyunlar, İstanbul’un hayali olan olimpiyatlara ev sahipliği yolunda çok önemli bir kilometre taşı olacaktır” dedi.

 

“Taksi sorunun çözülmesini bekliyoruz”

 

İstanbul’daki taksi sorununa da değinen TÜROB Başkanı, “İstanbul’da yaşadığımız ve artık kronik hale gelmiş taksi sorununa değinmezsem bir şeyler eksik kalacaktı. Bu yönde son derece yoğun çabalarınızı yakından biliyor ve sonuna kadar destekliyoruz. Turizmciler olarak gerek misafirlerimizden aldığımız binlerce şikâyet gerekse İstanbul’da yaşayan yurttaşlar olarak bizzat yaşadığımız bu sorunun artık Dubai’de, Londra’da, Berlin’de, tüm Avrupa kentlerinde olduğu gibi çözülmesini bekliyor ve bu yönde atılacak her türlü adımda paydaş olarak işbirliğine hazır olduğumuzu özellikle belirtmek istiyoruz” dedi.


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page