top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

‘Loop By Daikin’ Projesiyle Üretilen Vrv Dış Üniteler Avrupa’ya İhraç Ediliyor

İklimlendirme sektöründeki yenilikçi yaklaşımıyla sektörün çıtasını yukarıya taşıyan Daikin, yeni teknolojisi ‘L∞P by Daikin’ projesi ile büyük bir fark yaratıyor. Sahadan toplanan soğutucu akışkanların ıslah edilip, VRV dış ünitelerinde kullanılabilir hale getirilmesi esasına dayanan ‘Loop by Daikin’ metodolojisi sürdürülebilir bir geleceğin basamaklarından biri olarak kabul ediliyor. Hendek’teki fabrikasında Avrupa’ya ihraç edilmek üzere VRV dış ünite üretimi yapan Daikin Türkiye, ‘Loop By Daikin’ projesi kapsamında yeni soğutucu akışkan kullanmak yerine dönüşümden kazanılmış soğutucu akışkanları kullanarak ‘2050 yılına kadar karbon nötr şirket olma’ hedefi doğrultusunda ilerliyor.

Sürdürülebilir bir gelecek yaratma misyonuyla çalışmalarını sürdüren Daikin, çevreci ve yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle fark yaratırken sektörüne de öncülük etmeye devam ediyor. Sahadan toplanan soğutucu akışkanların ıslah edilip, VRV dış ünitelerinde kullanılabilir hale getirilmesi esasına dayanan Loop by Daikin, Daikin’in 2050 yılına kadar karbon nötr şirket olma hedefinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Daikin Europe N.V. tarafından yürütülen devrim niteliğindeki soğutucu akışkan programı olan “Loop By Daikin” yaklaşımının temel ilkesini “Geri Kazanmak-Islah Etmek-Yeniden Kullanmak” anahtar kelimeleri oluşturuyor. Geri kazanılan soğutucu akışkan, her yıl 400.000 kg’dan fazla yeni gazın üretilmesini engelliyor.

 

2022 yılında Hendek’teki fabrikasında devreye aldığı yeni VRV üretim tesisi ile ihracatını 100 milyon Euro daha artırmayı hedefleyen Daikin Türkiye, bunun bir uzantısı olarak Şubat 2023 itibarıyla hayata geçirdiği ‘L∞p by Daikin’ projesiyle Türkiye’yi yeni bir teknolojiyle tanıştırdı.

 

Loop by Daikin projesiyle; Daikin, Avrupa’ya ihraç edilmek üzere Daikin Türkiye’nin Hendek fabrikasında üretilen R410A soğutucu akışkanına sahip VRV dış üniteler için yeni soğutucu akışkan kullanmak yerine dönüşümden kazanılmış soğutucu akışkanları kullanıyor.

 

İlk kez Daikin tarafından uygulamaya alınan bu yöntem, soğutucu akışkanların döngüsel ekonomiye katılmasını sağlarken, şirketin çevre duyarlılığının da bir göstergesi olarak kabul görüyor. Program kapsamında Hendek Üretim Tesisi’nde üretilen VRV cihazlarında sertifikalı ve ıslah edilmiş soğutucu akışkan kullanımı yapılıyor. 2022 mali yıl (FY22) döneminde VRV üretimi kapsamında 35.832 kg geri kazanılmış/ıslah edilmiş R410A gazı kullanılmış, böylece bu kadar miktar yeni gazın kullanılması önlenerek çevreye olan etkiler azaltılmıştır.

 

HENDEK FABRİKA VRV ÜRETİM TESİSİ

Daikin Türkiye, 25 Mayıs 2022 tarihinde Hendek’teki fabrikasında devreye aldığı ek yeni VRV üretim tesisini ihracat ağırlıklı olarak kurguladı. Son teknolojiyle donatılarak 4 ayda tamamlanan ve 13 milyon Euro yatırım maliyetine sahip olan üretim tesisi, yıllık yaklaşık 50 bin adet VRV dış ünite üretiminin yanı sıra 200 mavi yakaya da istihdam sağlayacak kapasitede. Buradaki üretimin yüzde 30’u iç pazarda değerlendirilirken yüzde 70’i de Avrupa, Orta Doğu ve Daikin Türkiye’ye bağlı Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Tacikistan, Gürcistan, Kuzey Irak, Moğolistan, KKTC ihraç edilerek ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Japon teknolojisiyle üretilen VRV dış üniteler, iklimlendirme sistemlerinde en yüksek sezonsal verimliliğe sahip olan ürünler olarak kabul görüyor.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page