top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Lokanta ve kafelerde KDV zammı iddialarına bakanlıktan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, lokanta ve kafelerde KDV oranlarında artış yapılacağına yönelik iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, KDV oranının artırılmadığı, suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alındığı ifade edildi.Konuya ilişkin tebliğ taslağına göre, Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin yiyecek ve içecek sunulan yerlerde KDV oranını düzenleyen maddesinde değişiklik yapılması 'lokanta ve kafelerde KDV'ye zam' şeklinde algılanınca bakanlıktan açıklama geldi.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yüzde 8 olan KDV oranın yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye Temmuz 2023 tarihiyle gidildiğini ancak bazı işletmelerin bu oranları istismar ettiği belirtildi. Açıklamada, yeni tebliğ ile söz konusu istismarın önüne geçilmek için adım atıldığı aktarıldı.

 

 Bakanlığın açıklaması şöyle

 

"Gıdadaki KDV oranının düşük olması, başka sektörler tarafından istismar ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, gıdalarda ve yeme içme hizmetinde %8 olan KDV oranını 2022 yılında gıdalar için yüzde 1’e indirdi. O tarihten sonra bu alan suistimal edilmeye başlandı.

 

Gıdadaki KDV oranının yüzde 1 olması, yeme içme sektöründe KDV oranının yüzde 10 olması nedeniyle yeme içme sektöründe bulunan lokantaların bir kısmı, bu alanı istismar ediyor ve rekabet eşitliğini bozuyor.

 

Lokanta veya kafelerin et, su, meyve suyu gibi ürünler satılmış göstererek, yeme içme hizmeti karşılığında yüzde 10 KDV hesaplamaları gerekirken sadece gıda malzemesi satıyormuş gibi yüzde 1 KDV oranından fiş veya fatura çıkışı yaptıkları tespit edildi."

Şimşek: KDV oranlarında artış yapmadık!

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal paylaşım sitesi X'te ''KDV oranlarında artış yapmadık! Suistimalleri engellemeye yönelik tedbir alıyoruz'' açıklamasında bulundu.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page