top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Kuzey Kore Avrupalı turiste açılıyor… Tatil köyü yatırımına hız verildi…

Kuzey Kore’de 2017’de yapımına başlanan fakat sonra yatırımı durdurulan tatil köyü projesi için yeniden düğmeye basıldı. Kuzey Kore, bu tesiste Avrupalı turisti ağırlayacak.


İngiltere’de yayınlanan The Sun Gazetesi’ndeki habere göre Devlet Başkanı Kini Jong-Un'un talimatıyla İspanya'nın Costa Blanca’daki bir tesisin örnek alındığı belirtilen tesiste; su parkları, oteller, havaalanının olacağı belirtilen Benidorm sahilindeki tatil köyü yatırımının yapımına 2017 yılında başlanmış sonra yapımı durdurulmuştu. Şimdi tesisin hızla tamamlanıp hizmete açılması için Devlet Başkanı Kini Jong-Un'un talimat verip konuyla doğrudan ilgilendiği belirtiliyor.

 

Her şey dahil sistemi uygulanabilir


Kore Merkezi Haber Ajansı, Başbakan Kim Tok-hun'un tesiste her şey dahil sisteminin uygulanabileceğini söyledi.

 

Kuzey Kore uzmanı Michael Madden The Sun'a yaptığı açıklamada "Dışişleri Bakanlığı'nın bu tür kısıtlamaları olmaması ve Kuzey Kore’nin turist vizesi vermeye devam etmesi koşuluyla, Wonsan Kalma tesisi tamamlandığında, İngilizlerin buraya gidebileceğini söyledi.

 

Sosyal Bilimler Akademisi'nde kıdemli ekonomist olan Kim Sang-hak da, Associated Press'e Kuzey'in 2017 yılında Kuzey Kore”ye gitmeye başlayan turistlerin pandemi öncesinde büyük bölümü Güney Kore’den olmak üzere 2 milyona ulaşacak düzeye gelen bir yola girdiğini söylemişti.

 

Komşu ülkelerden sonra Avrupa'ya açılıyor

 

Kuzey Kore’ye geçen yıl çoğu Çin’den olmak üzere 100 bin turist gelmişti. Devlet turizm yetkilisi Kim Yong-il, “Bölgenizde turizmin gelişmesi normal, dolayısıyla bizim ülkemiz de bu konuda istisna değil. Ülkemize gelen turistlerin yaklaşık yüzde 80'i komşu ülkelerden. Şimdi Avrupa ülkelerine de açılıyoruz” diyor.

 

Kuzey Kore’de Güney Koreli Hyandai, 1998 yılında Kukgang’da bir araziyi 780 milyon sterin karşılığında 50 yıllığına kiralayıp burada geniş kapsamlı bir turizm kompleksi kurmuştu. Ancak Güney Koreli bir kadın turistin kanlı bir silahlı saldırı sonucu öldürülmesi üzerine tesis kapatılmıştı.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page