top of page
  • turizmisletmeyatir

KKTC 1 milyon turist hedefliyor

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, KKTC'nin turizmdeki hedeflerini aktardı.

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, bu yıl turizmdeki hedeflerinin 1 milyon turist, 1 milyar dolar gelir elde etmek olduğun söyledi.


Tolun, Kıbrıs'ın turizm potansiyeli ve havayolu sorunları hakkında KKTC’de turizm sektörünün büyümesi için uçak biletlerinin ucuzlaması ve Ercan Havalimanı'nın uluslararası statüye kavuşması gerektiğini söyledi.

 

KKTC olarak bu yıl konaklamalı 1 milyonun üzerinde turist ve 5 milyon geceleme ile 1 milyar dolar gelir beklediklerini ifade eden Tolun, ''Kişi başı turist harcaması ise 1000 dolar civarında olur. 4 kişilik bir aile haftalık 4 bin dolar gelir bırakır. Bu da ekonomimize büyük katkı sağlar" dedi.

 

''KKTC'nin en büyük pazarı Türkiye”


Turizmnews.com'a yaptığı açıklamada Tolun, KKTC'ye turistlerin yüzde 70'inin Türkiye'den, yüzde 10'unun Almanya'dan, yüzde 10'unun İngiltere'den geldiğini geri kalanını ise diğer ülkelerden oluştuğunu bildirdi. Tolun, ''KKTC'nin en büyük pazarı Türkiye. Türkiye ile olan ilişkilerimizi geliştirmek ve sürdürmek zorundayız. Ayrıca diğer ülkelerden de daha fazla turist çekmek için tanıtım çalışmalarımızı arttırmalıyız" diye konuştu.

 

"Havayolları acentelere kolaylık sağlamalı”


KKTC'de turizm sektörünün en büyük sorununun havayollarının yüksek fiyatlardan sattığı biletler olduğunu ifade eden Tolun, "Havayollarının acentelere kolaylık sağlaması gerekiyor. Uçak bilet fiyatları ucuzlarsa, turist sayımız 1.5 kat daha fazla olur. Uçak biletleri konusunda çok girişimimiz oldu ama sonuç alamadık. Havayollarının rekabetçi fiyatlar sunması ve acentelere komisyon vermesi lazım" dedi.

 

Tolun, bir diğer sıkıntılarının da aktarmalı olarak gelen turistler oldğunu kaydederek, ''Bu bizim için büyük bir kayıp. Farklı ülkelerden Antalya ve İstanbul üzerinden KKTC'ye uçan turistler var. Bu da bizim için kayıp. Ercan Havalimanı yenilendi ve genişledi. Artık uluslararası havaalanı statüsüne alınmalı Böylece direkt uçuşlar artar ve turistler daha rahat gelir" ifadelerini kullandı.


 

8 görüntüleme0 yorum

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page