top of page
  • turizmisletmeyatir

Kırgızistan’da Mir kartlarına hizmet vermeyi durdurdu

Ermenistan'ın ardından Kırgızistan’da Rus ödeme sistemi MİR karta hizmet vermeyi durdurdu.


Kırgızistan’da yerel ödeme sistemi operatörü Elkart'ın 3 Nisan itibarıyla Mir kartlarına hizmet vermeyi sonlandıracağı duyuruldu.

 

Elkart'ın açıklamasına göre, Mir kartlarına hizmetin durdurulmasının amacı, Kırgızistan'ın ödeme sistemine yönelik "ikincil yaptırım riskini en aza indirmek." Bu durumda, Kırgızistan'da ATM'lerden nakit çekme veya Mir kartları aracılığıyla para transferi yapma işlemleri mümkün olmayacak. Ayrıca, internet ödemeleri ve POS terminallerinde kartla yapılan alışverişlerde de Mir kartlarıyla ödeme yapılamayacak.

 

Rus Mir ödeme sistemi sahibi NSPK, 23 Şubat'ta ABD'nin yaptırımları altına girmişti. NSPK, yabancı bankaların Mir kartlarını kabul etmeye devam edeceklerini, ödeme sisteminde yabancı ortaklarla çalışma konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığını belirtti.

 

Frank Media, Elcard ile entegrasyon kapsamında Mir kartlarının 2019 yılından bu yana Kırgızistan'da faaliyet gösterdiğini belirtiyor. Elcard'a 21 banka bağlı. Ancak, Eylül 2022'de ABD Hazinesi'nin Rus ödeme sistemlerini desteklediği gerekçesiyle yaptırım tehdidinde bulunmasının ardından en az 13 Kırgız bankası Mir ile çalışmayı reddetmişti.

 

Ermenistan'da durdurmuştu

Aynı şekilde, 30 Mart'tan itibaren Ermenistan'da ArCa'nın birleşik ödeme sistemine katılan bankalar da Mir kartlarına hizmet vermeyi sonlandırdı. Bununla birlikte, Mir'e altyapısında hizmet veren VTB Ermenistan Bankası, Rus kartlarıyla cumhuriyette faaliyet göstermeye devam edecek.

39 görüntüleme0 yorum

Comentarios


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page