top of page
  • turizmisletmeyatir

Kış sezonu, yüksek beklentilerle başlıyor

Kış turizm sezonunun başlamasına günler kala oteller ve kayak merkezleri yeni döneme ilişkin hazırlıklarını tamamladı. Bu sene yurt genelinde kış mevsiminin soğuk ve karlı geçmesi beklenirken, rezervasyonların da şimdiden önemli boyutlara ulaştığı ifade ediliyor.


 

Aralık aynın sonlarına yaklaştığımız bugünlerde kış turizmi sezonun açılışı için de geri sayım başladı. Oteller ve kayak merkezleri yeni sezona yönelik hazırlıklarını tamamladı, pistlerin bakımları ve tesislerin yenileme çalışmaları yapıldı.

 

Kış turizminde en önemli faktör şüphesiz mevsimsellik. Geçtiğimiz yıl yüksek giden hava sıcaklıkları kış sezonunun kısa sürmesi ile sonuçlanmıştı. Önce pandemi, ardından geçen sene yaşanan deprem felaketi sezonun kısa sürmesinde etkili olan diğer faktörler oldu.Bu sene ise yurt genelinde kış sezonu geç başlasa da mevsimin sert ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor. Otellerde rezervasyonlar şimdiden yüksek seviyelere ulaşırken, yılbaşı ve yarıyıl tatilinde de özellikle iç pazardan önemli talep oluşması bekleniyor.

 

Kış turizmi sezonunun başlamasına sayılı günler kala, sektör profesyonelleri yeni sezona ilişkin beklenti ve değerlendirmelerini turizmisletmeyatirim.com’a aktardı.

 

Zafer Akşehirlioğlu: “Erciyes yine mükemmel bir sezon için hazır”

Erciyes Kayak Merkezinde yeni sezon hazırlıklarının tamamlandığını aktaran Kayseri Erciyes A.Ş. Genel Müdürü Zafer Akşehirlioğlu, “Erciyes’te kayak sezonunu aralık ayının son haftasında açmayı planlıyoruz. Yeni sezon için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Kayak merkezlerinde en önemli merkez, mekanik tesisler dediğimiz, halk arasında teleferik olarak tabir edilen telesiyej, gondol gibi halatlı taşıma sistemleridir. Bu sistemler kış boyu kullanıldığı için bir yıpranma payından söz etmek gerekir. Bu sene de dağdaki bütün teleferiklerimiz, gondollarımız, telesiyejlerimiz, yürüyen bantlarımız, yani insan taşıyan bütün ekipmanlarımız vidasından cıvatasına tek tek elden geçirildi. Aşınan ya da bozulan parçalar yenileriyle değiştirildi. Yıl içerisinde çeşitli doğa olaylarından etkilenerek değişime uğrayan pistlerde gerekli düzenlemeler yapıldı. Bazı eğim sorunu oluşan pistlerimiz düzenlendi. Kar tutma filelerimiz yenilendi. Karlama makinelerimiz elden geçirildi. Bunun yanında Erciyes A.Ş. olarak yurt içinde ve yurt dışında çeşitli fuarlar ve sunumlara katılarak Erciyes’in gelmiş olduğu noktayı anlattık. Yatırımcılar ile görüşmeler gerçekleştirdik. Netice itibari ile Erciyes yine mükemmel bir sezon için hazır” şeklinde konuştu.

 

“Oteller yüzde 90'ın üzerinde doluluğa ulaştı”

Akşehirlioğlu, “Şu anda Erciyes Dağı'ndaki otellerimizin yüzde 90'ın üzerinde doluluğa ulaştığını görüyoruz. Bunun yanı sıra Kayseri, Erciyes'e çok yakın olduğu için şehirdeki otellerimiz de çok yoğun olarak kayakçı misafirleri alıyor” dedi. Otellerin yılbaşı programlarının da hazır olduğunu ifade eden Akşehirlioğlu, “Erciyes’te bulunan her otelimiz yılbaşı dolayısıyla çeşitli özel programlar yaptı. Bütün otellerimizde konserler, bazı eğlence faaliyetleri, açık hava partileri gibi çok farklı faaliyetler var. Artık gece kayağı da Erciyes'in klasiği haline geldi. Gece boyunca misafirlerimize kesintisiz kayak imkânı sunuyoruz. Misafirlerimiz yine ateş başı eğlenceleri ile hoş vakit geçirecekler. Erciyes'imize has pekmez ve meyvelerin karışımıyla insana enerji veren özel içeceklerimizi gelen kayak severlere ikram edeceğiz. Erciyes'te güzel bir ambiyans misafirlerimizi bekliyor olacak” şeklinde konuştu.

 

Altuğ Çiloğlu: “Geçen seneye oranla talepler çok yoğun”

2024 kış sezonu öncesi yapılan hazırlıklar hakkında bilgi veren Radisson Blu Kayseri ve Radisson Blu Mount Erciyes Otelleri Genel Müdürü Altuğ Çiloğlu, “Tesis bakımı yapılmıştır. Çalışanlarımıza sezon öncesi gereken tüm eğitimler verilerek konuk hizmet standartları gözden geçirilmiştir. Birlikte çalıştığımız iş ortaklarımızla gereken planlamalar ve önlemler sezon öncesi alınmıştır” dedi. Yılbaşı gecesine özel hazırlıklardan da bahseden Çiloğlu, “Kayseri’de iki Radisson Blu otelimizin olmasına istinaden şehir merkezinde bulunan Radisson Blu Kayseri ve Erciyes Kayak Merkezinde bulunan Radisson Blu Mount Erciyes’te iki farklı program hazırladık. Radisson Blu Mount Erciyes otelimizdeki yılbaşı programımıza sadece konaklayan misafirlerimiz katılım sağlayacaktır. Arzu etmeleri durumunda, Radisson Blu Mount Erciyes otelimizin ek binası olan göl kenarındaki tesisimizde (Lake Side) konaklayacak misafirlerimizin şehir merkezindeki Radisson Blu Kayseri otelimizde düzenleyeceğimiz Yılbaşı Balosu’ndan yararlanmalarını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

 

“Erciyes’te normalin üzerinde kar yağışı bekleniyor”

2024 kış sezonuna yönelik olumlu beklentileri olduğunu aktaran Çiloğlu, “Eskilerin tabiri ile bu sene çetin bir kış geçeceği yönünde beklenti var. Meteorolojik verilere göre de Erciyes’te normalin üzerinde kar yağışı bekleniyor. Kayak misafirlerimiz, kar yağışını en az bizler kadar takip ediyorlar, bunu taleplerden de anlayabiliyoruz. Rezervasyonlara bakarsak, geçen seneye oranla talepler şu an çok yoğun, konfirme olan ve bekleyen çok sayıda grubumuz mevcut. Geçen sene geç gelen kar sonrasında ülkemizi yasa boğan depremden dolayı sezonumuz erken bitmişti. Buna istinaden bu sene, geçen seneki verileri de göz önüne alarak güzel bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca, yılbaşı ve sömestre dönemi yoğun geçecek. Diğer tarihlerde de normalin üzerinde bir seyir gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Ağırlıklı olarak iç pazar, Uzakdoğu ve özellikle toplantılı grup taleplerine sunduğumuz imkanları gören MICE acentelerin de ilgisi büyük. Yerli-yabancı gruplar ile anlaşmalarımız mevcut” ifadelerini kullandı.

 

Kürşat Gemalmaz: “Son yıllarda sezon kısaldı, kış ve kayak turizmine olan talepte gerilemeler oldu”

Küresel ısınmanın kış sezonu üzerindeki etkilerine vurgu yapan Habitat Otel Sarıkamış Genel Müdürü Kürşat Gemalmaz şunları söyledi: “Geçen yıl sezonumuz yeterli karın olmaması nedeniyle sadece 48 gün sürmüştü. Pistlerin açılmasından hemen sonra yaşanan deprem felaketi de sezonumuzun düşük yoğunluklu geçmesine sebep olmuştu. Bu yıl da havalar mevsim normallerinin üstünde seyretmekte. Bu da sezonun ancak aralık ayının sonlarında açılması imkanı vermektedir. Sarıkamış Kayak Merkezinde yapay karlama tesisi bulunmamaktadır. Bu yüzden de son yıllarda sezonumuz gittikçe kısalmış ve 70-80 gün civarına inmiştir. Bu da birim konaklama maliyetlerimizi artırmakta ve kış turizmine olan ilgiyi azaltmaktadır.”

 

“Gerek sezonun kısalması gerekse maliyet artışları nedeniyle ortalamanın altında bir yıl geçireceğimizi öngörüyoruz”

Sezonun kısalması ve maliyet artışlarının 2024 sezonuna ilişkin beklentileri düşürdüğünü aktaran Gemalmaz, “Rezervasyonlarımız ortalamanın altında seyretmektedir. Bunun başlıca sebebi yeterli kar olmamasıdır. Ayrıca, artan maliyetlerimizin fiyatlara yansıması ve ekonomik kriz nedeniyle, alım gücündeki gerilemeler neticesinde kış ve kayak turizmine olan talepte gerilemeler olmuştur. Yeni sezonda maalesef beklentilerimiz çok olumlu değildir. Gerek sezonun kısalması gerekse maliyet artışları nedeniyle ortalamanın altında bir yıl geçireceğimizi öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. Habitat Otel’in yılbaşı programından da bahseden Kürşat Gemalmaz, “Misafirlerimize Kars kazı ve diğer lezzet seçeneklerinden oluşan seçkin menümüz, canlı müzik, gösteriler ve çekilişlerden oluşan gala programımız, gece yarısı havai fişek gösterimizi takiben yapılacak DJ performansımız ile eğlenceli ve hareketli bir yılbaşı vadediyoruz” şeklinde konuştu.


Yalçın Kırçoban: “Tesisimizi konforlu ve güvenli bir konaklama deneyimi sunacak şekilde hazırlamak için bir dizi önemli adım atıyoruz”

2024 kış sezonu öncesi otelde yapılan hazırlıkları anlatan Beceren Otel Operasyon Sorumlusu Yalçın Kırçoban, “Kış sezonu başlamadan önce, tesisimizi konforlu ve güvenli bir konaklama deneyimi sunacak şekilde hazırlamak için bir dizi önemli adım atıyoruz. İlk olarak, bakım ve onarım çalışmalarımız var. Otelin genel bakımından başlayarak, odalarımızı, lobimizi, restoranlarımızı ve diğer tüm alanları yeni sezon öncesinde temizliyor ve bakım yapıyoruz. Ayrıca, kayak ekipmanlarımızı ve tesisimizin diğer bölümlerini periyodik olarak kontrol edip bakımını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

“Bu sezon kayak severler, pistlerde tekrar kaymaya dair özlemi giderecek”

Yeni sezona dair beklentilerini ise şöyle aktardı: “Bu yıl kış sezonuna dönük beklentilerim oldukça pozitif. Geçmiş yıllarda yaşanan zorluklara rağmen, pandeminin etkilerinin hafiflemesi ve seyahat kısıtlamalarının azalmasıyla birlikte, kış tatillerine olan talebin artmasını öngörüyorum. Özellikle kayak severler için bu sezonun, pistlerde tekrar kaymaya dair bir özlemi gidereceğine inanıyorum. Bununla birlikte şu ana kadar yapılan meteorolojik değerlendirmeler ve uzman tahminleri, kış ayları için hava sıcaklıklarının normallerde seyredeceğini gösteriyor. Bu, kış sporları ve sezon açılışı için olumlu bir faktör.”

 


 

 

 

35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page