top of page
  • turizmisletmeyatir

Küresel Pasaport Endeksi açıklandı: Türkiye kaçıncı sırada?

Kanada merkezli finansal danışmanlık şirketi Küresel Pasaport Endeksi’ni açıklandı.Kanada merkezli finansal danışmanlık şirketi Arton Capital'in yayımladığı Küresel Pasaport Endeksi'ne göre, İsviçre pasaportu vatandaşlarına 176 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunarak listenin zirvesinde yer alıyor.

 

Türk pasaportu 128, Rusya pasaportu ise 127 ülkeye vizesiz giriş imkanı tanıyor.

 

Vizesiz giriş sıralamasında İrlanda, Portekiz, Lüksemburg, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Norveç gibi ülkeler üst sıralarda yer alırken, Rusya ise sıralamada Katar ve Kuveyt'in arasında konumlandı.

 

Nomad Capitalist'in sıralamasında Rus pasaportu 199 ülke arasında 94. sırada bulunuyor. İsviçre'nin 109 puanla birinci sırada yer aldığı sıralamada, Rus pasaportu 73,5 puanla Bosna-Hersek pasaportu ile aynı seviyede bulunuyor.

 

Rus pasaportu, sahiplerine vizesiz seyahat imkanı tanıdığı 127 ülke arasında eski SSCB ülkeleri, Güneydoğu Asya, Okyanusya, Afrika ve Güney Amerika'nın birçoğunu içeriyor. Ancak, yaşam standardı ve yurtdışındaki vatandaşların algısı açısından düşük puan alan Rusya, özgürlük düzeyi açısından da 5 üzerinden 2 puan almış durumda.

 

Sıralamada Rusya'nın komşuları arasında, Katar ve Kuveyt emirlikleri sırasıyla 74 ve 72,5 puanla yer alırken, Baltık ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya 21-22 sıralarında öne çıkıyor.

 

AB üyeleri ve Schengen bölgesi katılımcıları, vizesiz seyahat avantajları nedeniyle geniş bir ülke seçeneği sunarak sıralamada üst sıralarda yer alıyor.

 

Gürcistan 71. sırada iken Ukrayna 76. sırada bulunuyor. Diğer eski SSCB ülkeleri ise sıralamanın ilk yüzüne dahil edilmemiştir.


 

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page