top of page
  • turizmisletmeyatir

İstanbul Dünya’nın en çok ziyaret edilen şehri

İstanbul Dünya’nın en çok ziyaret edilen şehri. Euromonitor International tarafından yayınlanan verilere göre, geçtiğimiz yılın en çok ziyaret edilen şehirleri listesinde İstanbul birinci sırada yer aldı. Antalya listenin 4. sırasında yer aldı.


Geçtiğimiz yılın en çok ziyaret edilen şehirleri listesi, 2023 verileriyle Euromonitor International tarafından yayınlandı. Euromonitor International'ın listesine göre 20 milyon 200 bin ziyaretçiyle İstanbul birinci sırada yer aldı. İstanbul'un bu başarısı, turizm sektöründeki önemini bir kez daha ortaya koydu ve şehrin 2024 yılında da ziyaretçi sayısının artması bekleniyor.

 

İstanbul'un ardından 18 milyon 800 bin ziyaretçiyle Londra ikinci sırada, 16 milyon 800 bin ziyaretçiyle Dubai ise üçüncü sırada yer aldı. Listenin dördüncü sırasında ise 15 milyon 700 bin ziyaretçi ile Antalya bulunuyor. Paris, beşinci sıraya yerleşirken, Hong Kong ise altıncı sırada kendine yer buldu.

İstanbul'un ziyaretçi sayısının artmasının nedenleri

2024 yılında İstanbul'un ziyaretçi sayısının artmasının nedenleri araştırıldığında, Türkiye'nin ABD ve Kanada'dan gelen gezginler için vize şartlarını gevşetmesi, şehrin muhteşem manzaraları, zengin kültürü, alışveriş imkanları, tarihi dokusu ve Asya ile Avrupa kültürlerinin birleşimi gibi özelliklerin etkili olduğu belirtiliyor.

 

Londra'nın 18,8 milyon ziyaretçiyle salgın öncesindeki seviyelere ulaştığı ve hala popüler bir seyahat destinasyonu olduğu vurgulanırken, Dubai'nin etkileyici gökdelenleri, yaz sıcakları ve birleşik geleneksel Arap kültürü ile modern yaşam tarzıyla öne çıktığı ifade ediliyor.

 

En çok ziyaret edilen 10 şehir arasında İstanbul, Londra, Dubai, Antalya, Paris, Hong Kong, Bangkok, New York City, Cancun ve Mekke bulunuyor. Bu şehirler, dünya genelindeki turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

20 görüntüleme0 yorum

Comentários


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page