top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

İngiltere vize kurallarında değişikliğe gidiyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı, göçmen işçilerin aile üyelerini Birleşik Krallık'a getirmeleri için gereken şartlarla ilgili değişikliğe gidiyor.


İçişleri Bakanlığı, göçmen işçilerin aile üyelerini Birleşik Krallık'a getirmeleri için gereken maaş düzeyini önümüzdeki bahardan itibaren 38.700 sterline çıkarma planlarından geri adım attı.

Ülkeye yasal göçü azaltma planı kapsamında hükümet Aralık ayı başında, aile vizesi için şu anda 18.600 sterlin olan maaş eşiğini yükselteceğini açıklamıştı.

 

Ancak bu artışın çok yüksek olduğu ve aile bölünmesine yol açacağı yönünde eleştiriler ve hükümete karşı davalar açılabileceği uyarısı üzerine artışın kademeli olarak yapılacağı belirtildi.

 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre ilk aşamada 29.000 sterline yükseltilecek eşik daha sonra hedef düzeye çıkarılacak.

 

Başbakan Rishi Sunak, insanların ailelerini Birleşik Krallık'a getirmek için yılda 38.700 sterlin kazanmalarını gerektiren uygulamanın 2025'in başlarında hayata geçirileceğini açıkladı.

 

Sunak, plan ilk duyurulduğunda yaptığı konuşmada ülkeye göçün "çok yüksek" olduğunu söylemişti.

 

Resmi rakamlar 2022 yılında İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'a net göçün 745.000 ile rekor düzeyde olduğunu gösteriyor.

 

Yeni göçmenlik kuralları neler?

Birleşik Krallık'ta çalışmak isteyen çoğu kişi yine puana dayalı sistem (PBS) üzerinden vize başvurusunda bulunmak zorunda kalacak.

 

Ancak 2024 baharından itibaren daha yüksek maaşlı bir iş teklifine ihtiyaçları olacak.

 

Tier 2 (Çalışma) Vizesi olarak da bilinen mevcut sisteme göre, çalışmak için ülkeye gelenlerin minimum 26.200 sterlin kazanmaları gerekiyor.

 

Yeni kurallara göre bu rakam yaklaşık yüzde 50'lik artışla en az 38.700 sterline çıkarıldı.

 

Sağlık ve sosyal bakım gibi bazı işlerde bu eşik geçerli olmayacak. Ancak bakıcılık işi için gelen kişiler bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerini getiremeyecek.

 

Yeni aile vizesi kuralları neler?

Haziran 2023'e kadar bir yılda tahminen 70.000 kişi aile vizesiyle Birleşik Krallık'a geldi.

 

2024 baharından itibaren hükümet, bunun için gereken asgari gelir seviyesini yükseltecek.

 

Başlangıçta 38.700 sterlin olarak açıklanan bu rakam, şu anda uygulanan rakam olan 18.600 sterlinin iki katından fazla bir artışa işaret ediyor.

 

Ancak, yeni kuralların aile bölünmelerine yol açma riski taşıdığı yönündeki uyarıların ardından hükümet asgari tutarı 29,000 sterlin olarak değiştirdi.

 

Bu miktarın gelecekte kademeli olarak önce 34.500 sterline, ardından da 38.700 sterline yükseleceği belirtildi. Rishi Sunak, nihai hedefe "2025'in başlarında" ulaşılacağını söyledi.

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page