top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

İBB Meclisi’nden onay çıktı! AnadoluTRAM 3 ilçeyi birbirine bağlayacak

Anadolu Yakası’nda 3 ilçeyi birbirine bağlayacak Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvay hattına İBB Meclisi’nden onay çıktı. AnadoluTRAM ismi verilen yeni hat, Marmaray, hızlı tren ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak.

Anadolu Yakası’nda 3 ilçeyi birbirine bağlayacak olan AnadoluTRAM İBB Meclisinde onaylandı. Onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek.

 

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre; İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarının ikinci birleşiminde Raylı Sistem Dairesi Başkanlığına Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü’nün fizibilite çalışmalarını tamamladığı Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvay Hattı” teklifi gündeme geldi.

 

Teklifte, Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy rıhtıma ulaşan ve oradan Maltepe Meydanı’ndan geçerek Cevizli Tugay Yolu Caddesinde son bulan, toplamda 21,3 km uzunluğunda, 33 adet duraktan oluşan cadde tramvayının yapımına 2024 yılı içerisinde başlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

 

OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDI 

Günlük yolcu sayılarının 2027 yılında 198 bin 964 yolcu, 2040 yılında 277 bin 302 yolcu ve 2050 yılında ise 312 bin 356 yolcu olarak hesaplandığı belirtildi.

 

Hattın yapılabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından gerekli onayların alınması ve TC Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım programında yer alabilmesi için meclis onayının alınma gerektiği ifade edildi. Teklif, ilgili komisyonlar tarafından uygun bulundu ve oybirliği ile onayladı.

 

ANADOLUTRAM ADI VERİLDİ

“AnadoluTRAM” ismi verilen yeni hat, Söğütlüçeşme Durağında Marmaray, hızlı tren ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ile Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı sağlayacak.

 

AnadoluTRAM Durakları 

Yeni hattın durakları da şunlar: “Üsküdar Meydan, Üsküdar Kaymakamlık, Valide-i Atik, Zeynep Kamil, Karacaahmet, Numune Hastanesi, Haydarpaşa Teknik Lisesi, Rıhtım, Altıyol, Söğütlüçeşme, Ziverbey, Kuyubaşı, Çemenzar, Marmara Üniversitesi- Hastane, Göztepe, Sahrayıcedit, Tüccarbaşı, Kazasker, Ayşekadın, Şenesenevler, Bostancı, Altıntepe, Küçükyalı, Adnan Kahveci, İdealtepe, Maltepe Kaymakamlık, Maltepe Belediyesi, Maltepe Meydanı, Maltepe Orhangazi, Cevizli Tugay Yolu, Vergi Dairesi.”


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page