top of page
  • turizmisletmeyatir

Havacılık sektörünün 2023 net kar beklentisi 23,3 milyar dolar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havacılık sektörünün 2023 yılında 23,3 milyar dolar net kâr beklediğini açıkladı.


İnsanlardaki seyahat arzusu ve artan maliyetlerin bilet fiyatlarına yansıması dolayısıyla havacılık sektörü başarılı bir 2023 yılı geçirdi.


Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) verilerine göre, 2023 yılında hava yolu şirketlerinin karının 23,3 milyar dolara yükselmesi, hava yolu şirketlerinin yaptığı toplam satışın ise 964 milyar dolara ulaşması bekleniyor.


Yaklaşık 4,7 milyar insanın seyahat etmesinin öngörüldüğü 2024 yılında, toplam gelirlerin yıldan yıla %7,6 artarak rekor 964 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.


IATA Genel Müdürü Willie Walsh verilere ilişkin yaptığı açıklamada, “Son yıllardaki büyük kayıplar göz önüne alındığında, 2024 yılında beklenen 25,7 milyar dolarlık net kâr, havacılığın dayanıklılığının bir göstergesidir. İnsanlar seyahat etmeyi seviyor ve bu, havayollarının pandemi öncesi bağlantı seviyelerine hızla geri dönmesine yardımcı oldu. İyileşmenin hızı olağanüstüydü; ancak görünen o ki pandemi, havacılığın yaklaşık dört yıllık büyümesine mal oldu. 2024’ten itibaren görünüm hem yolcu hem de kargo için daha normal büyüme modelleri bekleyebileceğimizi gösteriyor” ifadelerini kullandı.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page