top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Global Wellness Day 13. Yılını Tüm Dünyada Cumartesi Günü Kutlayacak

Türkiye’de doğup tüm dünyayı etkisi altına alan Global Wellness Day bu yıl #MagentaNature teması ile dünyada on binlerce farklı noktada, milyonlarca insan tarafından, eş zamanlı olarak, sadece ücretsiz etkinliklerle 8 Haziran, Cumartesi günü kutlanacak

Global Wellness Day (GWD), 8 Haziran 2024, Cumartesi günü #MagentaNature temasıyla 13. yılını tüm dünya ile eş zamanlı ve sadece ücretsiz etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Kutlama etkinlikleri doğa konusunda eğitim veren gönüllü itfaiyecilerden, doğum öncesi yoga, hamile anneler için sanat ve müzik terapisine, tıbbi ses terapisi eşliğinde dolunay yogasından, yerli ve geleneksel ekolojik bilgilerini paylaşan Blackfeet Kabilesi'ne kadar uzanıyor. #MagentaNature, doğayla yeniden bağlantı kurma yolculuğunu simgeler, bireyleri etrafımızı saran unsurlarla uyum sağlamanın dönüştürücü gücünü kucaklamaya davet eder.


2024, Global Wellness Day’in odak noktasının insan ile doğa arasındaki derin derin bağlantıya odaklandığı ve iyi yaşam için kapsamlı bir yaklaşımı savunduğu yıldır. Bu yıl Global Wellness Day, #MagentaNature teması ile her yaştan insanı doğayla uyumlu bir yaşamı keşfetmeye davet ediyor. Doğanın somut ve soyut yanlarını 4 temel öneriyle bir araya getirerek #MagentaNature felsefesini topluma yaymayı hedefliyor:

 

1.    Doğal Beslen: Kendinizi doğal gıdaların besleyici dünyasına bırakın. Duyularınızın, toprağın nezaketle sunduğu canlı renklerin ve lezzetlerin tadını çıkarmasına izin verin. Her öğünü doğanın sunduğu çeşitli ve sağlıklı hediyelerin kutlaması haline getirin.

2.    Doğada Ol: Açık havanın büyüleyici dünyasına adım atın. İster görkemli bir orman, ister sakin bir park, ister bahçenizin sessiz bir kösesi olsun, doğanın canlı dokusuyla çevrelenmenize izin verin. Bırakın güneş teninizi öpsün, temiz havayı içinize çekin ve doğanın seslerinin senfonisi günlük yaşamınızın fonu olsun.

3.    Doğayı Koru: Çevrenin koruyucusu olun. Ekolojik ayak izinizi azaltmak için bilinçli adımlar atın. Sürdürülebilir uygulamaları benimseyin, geri dönüştürün ve gezegenin iyi oluşuna katkıda bulunun. Doğayı koruyarak ortak evimizin kutsallığını gelecek nesillere de yaşatmış olursunuz.

4.    Doğa Ol (Manevi): Doğal dünyayla derin bir bağ kuran manevi uygulamalara katılın. İster meditasyon, tefekkür yoluyla, ister doğal bir ortamda sadece dinginlik anları geçirerek, ruhunuzun toprağına özüyle iç içe geçmesine izin verin. Doğadan ayrı olmadığınızı, onun görkemli dokusunun ayrılmaz bir parçası olduğunuzu kabul edin.

 

Global Wellness Day’in Kurucusu Belgin Aksoy; “Doğayla bağlantı kurmak sadece bir aktivite değil; bir düşünme biçimidir. İyi yaşamayı seçenler, doğayla bağ kurmanın da bir yaşam biçimi olduğunun farkına varırlar” dedi ve ekledi; “Global Wellness Day sadece bir kutlama değil; bir eylem çağrısıdır. Doğa ile uyumlu bir ilişkiye katkıda bulunmamız için bir davettir. Gelin, Magenta Nature ile daha sağlıklı, doğaya daha bağlı bir varoluşa doğru bu dönüştürücü yolculuğa birlikte çıkalım.”

 

Diğer birçok uluslararası markanın yanı sıra, Mandarin Oriental Hotel Group otellerinde çeşitli iyi yaşam aktiviteleri sunarken, Accor Hotels ise misafirleri ve çalışanlarını lüks ve premium otel markalarıyla dünya çapında bu günü kutlamaya teşvik edecek. Four Seasons Hotels & Resorts, Global Wellness Day’i dünya çapındaki otellerinde, en iyi Alo Yoga elçileriyle yogadan, sağlıklı yemeklere ve doğayla iç içe iyi yaşam aktivitelerine kadar birçok farklı etkinliklerle kutlayacak. IHG Hotels & Resorts, dünya genelindeki otellerinde açık alanlarda iyi yaşam aktiviteleri sunacak. Tayland'ın önde gelen iyi yaşam oteli Chiva-Som, Katar'daki Zulal Wellness Resort by Chiva-Som ile bir dizi iyi yaşam etkinliğine ev sahipliği yaparak GWD'yi kutlayacak. Ayrıca Tayland ve Myanmar sınırında olan “No Man's Land”e Global Wellness Day Kurucusu, Belgin Aksoy ile özel bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

Global Wellness Day 2024 kutlamaları için öne çıkan etkinliklerden bazıları söyle:

 

-      Türkiye: Global Wellness Day 2024, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ülkemizde farklı birçok lokasyonda artarak kutlanmaya devam ediyor. Six Senses Kocataş Mansions ve Kaplankaya, Allium Bodrum Resort & Spa, Mandarin Oriental Istanbul ve Bodrum, Fairmont Quasar İstanbul, Four Seasons Hotel İstanbul at Bosphorus ve Sultanahmet, The Galata Istanbul Hotel MGallery, Hyatt İstanbul Bomonti, Park Hyatt Istanbul – Maçka Palas, Schneider Electric, Magna, Capitol Alışveriş Merkezi, Richmond Nua Wellness-Spa - Sapanca, Richmond Ephesus Resort, sahibinden.com, Dose İstanbul, Homemade Aromaterapi, Rose Beach Garden Bodrum, Açı Okulları ve Yuvam Dünya gibi pek çok marka, açık hava meditasyonları, yoga, pilates, zumba seansları; sürdürülebilir kurabiye tadımı, doğal masaj yağı gibi çeşitli atölyeler; söyleşi, doğa yürüyüşleri, ses banyoları, Gua Sha güzellik seansları, dijital wellness kaçamakları gibi daha birçok etkinlikle Global Wellness Day’i kutlayacak.

 

-      Amerika Birleşik Devletleri: Montana Whitefish’te The Wave ve Collier Concepts antik bilgileri günümüze taşıyan Blackfeet Kabilesi’nin yerli ve geleneksel ekolojik bilgilerini paylaşacak. Four Seasons Hotel Los Angeles at Beverly Hills kutlamaları ünlü Alo Yoga elçisi ile helikopter pistinde düzenlenecek yoga seansı ile başlattığı günü sağlıklı bir öğle yemeği ve bir dizi wellness etkinliği ile tamamlayacak. Florida Spa Derneği Florida genelindeki üyelerini doğa temelli yoga seansları ve meditasyon egzersizleri sunmak için bir araya getirerek katılımcılara yenileyici bir deneyim sağlayacak. Carillon Miami Beach Hotel, vücut ve ruhu beslemek için tasarlanmış birçok etkinlik ile dopdolu bir gün düzenleyecek. New York’ta bulunan GWD elçilerinin bazıları Central Park’ta nefes çalışmaları, meditasyon ve orman banyosu seansları düzenlerken, bir kısmı ise New York Eyaleti Departmanı ile işbirliği yaparak iyi yaşam girişimlerini ve toplum katılımını teşvik edecek. Alabama’nın Mobile Parklar ve Rekreasyon Departmanı İspanyol Plaza’da doğa merkezli yaşam tarzının iyileştirici etkilerini vurgulayan bir topluluk etkinliği düzenleyecek.

 

-      Arjantin: Global Wellness Day’i resmi olarak kutlayan ve şehir genelinde çeşitli açık hava etkinlikleri ile iyi yaşamı tüm topluluklara yaymayı hedefleyen Villa Elisa Belediyesi, ikonik "Monumento Al Sembrador" heykelini Global Wellness Day onuruna magenta renkte ışıklandıracak.

 

-      BAE: St. Regis Abu Dhabi, Jumeirah Al Qasr Dubai, Mandarin Oriental Emirates, Bodytree Wellness Studio, MIZA ve The Bridge Wellness Hub gibi markalarla bu yıl beşinci Global Wellness Day’ini kutlayacak olan BAE, The Sophia Collective ve UAE HealthCoaches tarafından seminerler, ses terapisi, farkındalık uygulamaları ve canlandırıcı hareket seansları gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek.

 

-      Bahreyn: Address Beach Resort Bahreyn, meditasyonlu yoga seansının ardından bağırsak sağlığı ve natüropatik tıp konuşmaları, sağlıklı tarifler ve tedaviler gibi konularda uzmanlar tarafından yönetilen bir dizi atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

 

-      Belçika: GWD Belçika ekibi, meyve ve sebze suyu atölyeleri, huzurlu orman banyosu, farkındalık yaratan hareketler seansı ve sürdürülebilir yemek pişirme atölyeleri gibi #MagentaNature temalı etkinlikler sunacak.

 

-      Bhutan: Dünyada, Gayri Safi Milli Mutluluk (GNH) ölçen tek ülke olan Bhutan, Global Wellness Day’i Six Senses Hotels & Resorts’un beş ayrı oteliyle işbirliği içinde düzenleyeceği şifa uygulamaları, dağ meditasyonu, nehir kenarında yoga, çevre temizliği, ağaç dikme, ağaç sarılma gibi birçok farklı etkinlikle kutlayacak.

 

-      Brezilya: GWD Brezilya ekibi, Kültürel Orman Enstitüsü (ICF) ile işbirliği yaparak, milyonlarca kişinin yerinden edildiği yıkıcı sellerden sonra iyileşme ve yeniden yapılanma çabalarına aktif olarak katılacak. Bununla birlikte tüm çalışmalarının kalbine GWD’nin "Bir İyilik Yap" adımını alarak topluma destek olmayı hedefleyen bir dizi çalışma yürütecek.

 

-      Fas: Ülke olarak "Amis des écoles", "Les Etoiles de Jamaa El Fna", "Tamounte Ourigane" ve "Fiers et Forts" gibi STK’larla işbirliği içinde; okullarda sağlıklı beslenme atölyeleri, açık hava etkinlikleri, geleneksel müzik performansları ve sürdürülebilirlik odaklı atölyeler düzenleyecek Ayrıca, Es Saadi Marrakech Resort, Pullman Palmeraie Resort & Spa, Dance Attitude gibi markalarda iyi yaşam etkinlikleri gerçekleştirilecek.

 

-      Fransa: Paris’teki The New Well Festival, katılımcılara yin yoga seansları sunacak, Resalib ağına bağlı terapistler ile ülke genelinde GWD’yi kutlarken iyi yaşam girişimcisi Élodie Garamond, Chapitre Six Hotels’de dönüştürücü etkinliklere ev sahipliği yaparak şehirdeki GWD kutlamalarını zenginleştirecek.

 

-      Güney Afrika: Katılımcıların açık hava egzersizlerinin, doğada yoga, plaj yürüyüşleri, bahçecilik ve diğer doğa esinli etkinliklerin tadını çıkartacakları kutlamaların yanı sıra. Cape Town şehri ve Women in Tourism CT ile işbirliği içinde bir plaj yürüyüşü de planlanarak Global Wellness Day’e katılım teşvik edilecek.

 

-      Güney Kore: Gangwon-do Eyalet Hükümeti tarafından desteklenen GWD kutlamaları, huzurlu orman meditasyonu, aqua zumba, dağ yürüyüşü ve terapötik renk ve ses terapisi seanslar gibi etkinkikleri içerecek. Katılımcılar ayrıca, hareket ve farkındalığı denge sandalyelerinde birleştiren benzersiz bir Gyrokinesis seansı deneyimleyebilecekler.

 

-      Honduras: Kimpton Grand Roatán Resort ve Spa, katılımcıları yavaş ada uyanışı yogası, plaj vücut pompası sınıfı, rehberli şnorkelle yüzme, “kalbinizi açın” meditasyonu, tıbbi ses terapisi ile dolunay yogası ve sahil ekosistemini koruma amacıyla plaj temizliği gibi etkinliklerin keyfini çıkarmaya davet ediyor.

 

-      Hong Kong: Hong Kong ve Şanghay’da 28 restoranıyla tanınan Pirata Group, meditasyon, yoga, yemek atölyeleri ve sağlık sohbetleri gibi aktiviteler sunarak #MagentaNature teması ile birlikte bütünsel iyi yaşam katılımını teşvik edecek.

 

-      İrlanda: Brigit’in Bahçelerinde gerçekleştirilecek #MagentaNature temalı etkinlikler ile sağlığın, farkındalığın ve doğa ile bağlantının önemi vurgulanacak. İçsel bağlantı atölyeleri, “Temiz Sahiller” programı ile işbirliği içinde yapılacak sahil temizliği, meditasyon seansı, vegan yemek pişirme atölyeleri gerçekleştirilecek bazı etkinlikler arasında sıralanabilir.

 

-      İspanya/Ibiza: Ayuna – Less is Beauty tarafından düzenlenen, zihinsel güzellik ile doğayı birleştiren açık hava güzellik atölyeleri katılımcıların rutinlerini dönüştürecek. Ibiza’da, Hard Rock Ibiza tarafından desteklenen kutlamalar, Zumba'nın yaratıcısı Alberto Pérez ile Zumba, , Jessica Exposito ile XT29 fonksiyonel antrenman ve plajda esneme hareketleri gibi etkinlikler ve sağlıklı atıştırmalıklar ikramı içeriyor.

 

-      İsveç: İnsanları doğayı benimsemeye ve çevreleriyle bağlantı kurmaya davet eden GWD kutlamaları, yoga, farkındalık, "Sağlık İçin Koş" meydan okumaları, orman banyosu ve park temizleme çalışmaları gibi etkinlikleri içerecek. Bu yıl, Hotel J, eşsiz doğa manzarası eşliğinde ücretsiz pilates, nefes çalışması ve sürdürülebilir güzellik masterclass’ı ile GWD’yi kutlayacak.

 

-      İsviçre: Four Seasons Hotel des Bergues, Spa Mont Blanc, Fairmont Le Montreux Palace, Grand Resort Bad Ragaz, Glion Institute ve Hôpital de la Tour gibi tanınmış markalar ve mekânlar, kardiyo egzersizleri, sabah esnemeleri, ve doğa yürüyüşleri gibi sağlık aktiviteler ile sağlıklı büfeler sunacak.

 

-      İtalya: 8 Haziran’da ormanda fitness, trekking, doğa fotoğrafçılığı, içsel yürüyüşler, orman temizliği ve sürdürülebilirlik atölyeleri gibi #MagentaNature temalı heyecan verici etkinlikler katılımcıları bekliyor. Italian Hospitality Collection da fitness yürüyüşleri, termal su ritüelleri, yeşil yoga ve termal suyun iyileştirici özellikleri üzerine seminerlerle kutlamalara katılacak.

 

-      Japonya: Japonya’daki kutlamalar, Hotel Ocean ile sahil temizliği, 35 Coffee ile mercan yetiştirme yürüyüşü, Okinawa Turist Şirketi ile plaj yogası, NPO Food Bank ile yemek geri dönüşüm atölyesi, Farm Nakamura ile “Çiftlikten Masaya” temalı sohbetler, köpeklerle doğa yürüyüşü ve ilkokul öğrencileri için ağaç yetiştirme atölyesi gibi etkinlikler içeriyor.

 

-      Kamerun: Kamerun’unda bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan GWD kutlamaları, yerel kaynaklı malzemelerle sürdürülebilir yemek yarışması, topluluk katılımını teşvik eden çiçek dikme kampanyası, konusunda uzman kişiler ile birlikte “Doğadan Esinlenen Yoga Felsefesi” sohbetleri ve açık hava yoga kampı içerecek.

 

-      Karadağ: Karadağ’daki GWD kutlamaları için farklı hedef kitlelere hitap edecek üç benzersiz program sunulacak.1) Anne adayları için doğal bir ortamda yapılacak doğum öncesi yoga, sanat ve müzik terapisi. 2) Çocuklar için çocuk yogası, aile sağlığı oyunları ve sanat atölyeleri. 3) Sağlıklı yaşlanmayı hedefleyenler için ise seminerler, beslenme ve vegan yemek pişirme atölyeleri.

 

-      Katar: Sürdürülebilir kalkınmada küresel bir lider olan Katar, çevreyi korumaya kararlı ülkeler arasında yer almakta. #MagentaNature teması benimsenerek hazırlanan etkinlikler arasında sağlıklı yemek ve smoothie atölyeleri, organik meyve suyu istasyonları, sahil yürüyüşleri ve sahil temizliği, ağaç dikme gibi çevresel girişimler, çocuklar için doğa sanatı ve ses kaseleriyle meditasyon yer almakta.

 

-      Malezya: Vücut, zihin ve ruh için dinamik bir gün sunan GWD Malezya kutlamalarında nefes çalışması, reiki, ses terapisi, farkındalık meditasyonu, Qigong, gün batımı yin yoga, sanat terapisi,sürdürülebilir ve sağlıklı yaşamı ön plana çıkaran "Kendi Yiyeceğinizi Yetiştirin" atölyesi yer alacak.

 

-      Özbekistan: Büyüleyici güzelliği ve iyileştirici havasıyla tanınan dağlık bölgede yer alan Green Hills Resort ile Global Wellness Day kutlamaları, “Tarladan Sofraya” yemek atölyesi, ağaç dikme etkinliği, açık hava yogası, geleneksel çay seremonileri, yoga felsefesi konuşmaları ve doğa meditasyonu gibi etkinlikler içerecek.

 

-      Pakistan: Pakistan’ın ilk GWD kutlaması için doğadan esinlenen etkinlikler, yürüyüşler ve açık hava antrenmanları, meditasyon seansları, nefes çalışmaları ve ses terapisi organize edildi. Kutlamalar kapsamında yapılacak eğitim seminerleri ise sürdürülebilir uygulamaları vurgulayacak ve katılımcıları çevre bilincine sahip seçimler yapmaları konusunda teşvik edecek.

 

-      Portekiz: Sintra’da yer alan, ülkenin en büyük mantar ağacının önünde sürdürülebilir Portekiz yoga matları kullanılarak gün doğumu yoga seansı düzenlenecek, ardından Alentejo’nun mantar ormanlarında gün batımında yoga yapılacak. Algarve bölgesindeki Luz Aura Yoga & Wellness Studio’da yoga ile ilgili ek etkinlikler gerçekleştirilecek. Madeira Adası’nda Escola B+S Bispo D. Manuel Ferreira Cabral ve Santana Gönüllü İtfaiyecileri, çocuklara ve yetişkinlere doğayı koruma ve orman yangınlarında insanları kurtarma konularında eğitimler verecek.

 

-      Sırbistan: Mövenpick Resort & Spa Fruške Terme, doğa parkında büyük bir açık hava etkinliğine ev sahipliği yapacak. Zlatibor Dağı Tesisi, Hotel Mona, Hotel Tornik, Obezite Enstitüsü Čigota, STK Zlatibor Walking ve Gold Gondola Zlatibor markaları dağ yürüyüşleri, sağlık kontrolleri ve iyi yaşam seminerleri ile kutlama düzenleyecek. Koviljaca Spa, Hotel Metropol Palace Belgrad ve WAPF Academy Belgrad da #MagentaNature temasıyla uyumlu etkinlikler gerçekleştirecek.

 

-      St. Barth’s:

Rosewood Le Guanahani St. Barth ile adanın yemyeşil güzellikleri arasında yapılan ilk GWD kutlamalarının programında ise canlandırıcı koşu ve HIIT antrenmanı, plajda rahatlatıcı esneme, bütünsel sağlık üzerine wellness seminerleri ve sağlıklı atıştırmalıklar büfesi yer alacak.

-      Tayland: Tayland'ın önde gelen iyi yaşam tesislerinden biri olan Chiva-Som, Tayland ve Myanmar sınırındaki köyde mülteci olarak yaşayan birçok kabileye Global Wellness Day’in Kurucusu Belgin Aksoy ile genel ve tıbbi yardım götürecek. EKM6, Bangkok’un ana GWD kutlamalarına ev sahipliği yaparken, Capella Bangkok, Sindhorn Kempinski, Pullman G, Four Seasons Chiang Mai & Bangkok, The Standard Bangkok, Santiburi, Anantara Siam ve diğerleri plaj temizliği, sağlıklı kahvaltılar, gün doğumu meditasyonu, sağlıklı yemek atölyeleri ve günlük tutma seansları gibi etkinlikler sunacak.

 

-      Tayvan: Ada genelinde kutlama etkinlikleri, Taipei Parkı’nda yoga ile başlayacak, orta Tayvan’da gün boyu süren bir geri çekilme ile devam edecek ve Doğu Tayvan’da çeşitli sağlık deneyimleri ile son bulacak. Ayrıca, Tayvan, Global Wellness Day kutlamalarını Uluslararası Sağlık ve Yoga Festivali ile Haziran ayı boyunca sürdürecek.

 

-      Vietnam: Ülke genelindeki büyük bir etki yaratan Global Wellness Day, canlandırıcı yürüyüşler, tandem bisiklet sürüşü, çocuklar için doğa sanatı atölyeleri, yoga kampları, çevre temizliği kampanyaları, rehberli yürüyüşler, sağlıklı yemek pişirme yarışmaları ve yerel flora ve fauna üzerine atölye çalışmaları gibi etkinliklerle kutlanacak.

 

-      Yeni Zelanda: Sağlık ve wellness merkezlerinden termal tatil köylerine ve dans stüdyolarına kadar 10 ulusal organizasyon, rehberli meditasyonlar, yoga seansları, manzaralı termal havuz keyfi, Latin dans dersleri ve termal tatil köylerinde halka açık sauna ve buhar deneyimleri gibi etkinliklerle GWD kutlamalarına ev sahipliği yapacak.

 

Dünyanın dört bir yanında Global Wellness Day’in 8 Haziran, Cumartesi günü nasıl kutlandığını izlemek için #GlobalWellnessDay ve #MagentaNature hashtag'lerini takip edin.

28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page