top of page
  • turizmisletmeyatir

(ETİK) Başkanı Mehmet İşler: Hilton İzmir yeniden turizme kazandırılmalı

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı Mehmet İşler Hilton İzmir yeniden turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı Mehmet İşler İzmir turizminin nitelikli yatak kapasitesinin yetersiz olduğuna, buna rağmen bazı tesislerin atıl durumda beklediğine  dikkat çekti. Bu tesislerden biri olan ve 4 yıla yakın bir süredir işletilmeyen Hilton İzmir Oteli'nin mevcut halinin kendilerini üzdüğünü belirten İşler, tesisin yeniden turizme kazandırılması için ortaklara ve yetkililere çağrıda bulundu.   

  

İzmir’in en yüksek binası beş yıldızlı ikinci oteliydi 

Beş yıldızlı Hilton İzmir Oteli, 1992 yılı Temmuz Ay'ında hizmete girdi. 16 Ekim 2020 tarihine kadar merkezi Amerika Birleşik Devletlerinin Virginia eyaletinde bulunan Uluslar arası Hilton Oteller zincirinin bir parçası olarak hizmet verdi. Binanın sahibi Ata Holding ve yüzde 23.84 lük payıyla İzmir Büyükşehir belediyesinin ortaklığındaki İzmir Enternasyonal Otelcilik A.Ş.'dir. 33 katlı ve 142 m yüksekliğinde olan Hilton İzmir'in toplam inşaat alanı 96.000 m2'dir. İnşa edildiğinde İzmir'in ilk, Türkiye'nin en yüksek ikinci gökdeleni ikinci beş yıldızlı oteli unvanını aldı. 9'u süit olmak üzere 381 odası bulunan otelde on toplantı odası, bir balo salonu, bir alışveriş merkezi ve 850 araç kapasiteli kapalı otopark vardır. Otel Kasım 2020'de 3 ay süreyle Sisam merkezli Ege depreminden, 10 Mart 2023 tarihinden itibaren de 3 ay süreyle (6 Şubat 2023) Kahramanmaraş depreminden etkilenen depremzedelere tahsis edilmişti.


 Döviz vergi ve istihdam kaybı 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, Hilton İzmir Otelinin faal döneminde, kente gelen yabancı turistlerin önemli bölümünü konuk ettiğini, bölge ve ülke turizmine döviz, devlete vergi geliri, çalışanlarına ve destek sektörlere istihdam sağladığını hatırlattı. Mehmet İşler; şunları söyledi:

 4 görüntüleme0 yorum

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page