top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Erkan Yağcı: 2024 yılı, 2019’dan sonra test yılı olacak

Otel fiyatlarının yalnızca Türkiye'de değil tüm dünyada artış gösterdiğini belirten TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, 2024'ün bir test yılı olacağını ifade etti.
EMITT Turizm Fuarı kapsamında, moderatörlüğünü Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın yaptığı Başkanlar Oturumu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Naile Göçen Çukurova’nın katılımıyla gerçekleşti.

 

“2023 zor ama iyi sonuçlanan bir yıldı”


Panelde 2023 yılını değerlendiren TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, “2023 iyi başlayan bir yıldı ama deprem felaketi bizi çok etkiledi. Depremin etkisi haziran ayına kadar devam etti. Ben hep 2023’ü şöyle özetliyorum: Zor olan ama iyi sonuçlanan bir yıldı. Türkiye dünyada pozitif ayrışan bir ülke oldu. Dünya turizmi 2019’u yüzde 95 yakalayabildi ama Türkiye üzerine çıktı. Hem turist sayısı hem de turizm geliri açısından iyi bir yıldı” dedi.

 

“2024 test yılı olacak”


2024 yılının Türkiye turizmi açısından bir test yılı olacağını ifade eden Yağcı, “Sivil toplum anlamında çok itici bir gücüz. Bu, turizm sektörünün en önemli özelliklerinden biri. 2024 yılı bizim için 2019’dan sonra test yılı olacak. Çünkü Türkiye’de bir fiyat artışı oldu. Bu fiyat artışlarının dünyada kabullenilebilmesi için bir test yılı olacak. Bu sene turist sayısından daha çok turizm gelirlerini düşünmemiz son derece önemli. Geldiğimiz seviyeyi korumak ve ilerisi için hazırlıklı olmak çok önemli olacak bizim için. Bulunduğumuz bölgede sorunlar bitmiyor. Rusya-Ukrayna savaşı hayatın yeni normali olmuşken İsrail-Filistin savaşını yaşadık. Başta şehir destinasyonlarımız olmak üzere resort bölgelerimiz de bundan etkilendi. Turizme olan inancımızı kaybetmediğimiz sürece bu büyümenin devam edeceğini düşünüyorum. 2024 yılında dünya genelinde turizm hareketi artacak. Çan eğrisinde tepe noktasına devam etmek için gelir anlamında bizi geriye düşürecek hareketlerden kaçınmamız lazım” şeklinde konuştu.

 

“Otel fiyatları tüm dünyada artıyor”


Türkiye’nin ‘ucuz ülke’ imajından çıkarak ürünlerini hak ettiği değerde sunması gerektiğini söyleyen Ekran Yağcı, “Otel fiyatları sadece Türkiye’de değil tüm dünyada artıyor. Tüm bunlara rağmen Türkiye’deki ürün, fiyat ve kalite dengesi konusunda öncü. Türkiye bu konudaki avantajını kaybetmiş durumda değil. Jeopolitik sıkıntılar bazı dönemlerde sorun yaratabiliyor. Türkiye ucuz destinasyon diye biliniyordu şimdi hedefimiz bunu aşmak. Türkiye dünyada hak ettiği fiyatta satılan bir destinasyon olmalı. Türkiye en iyi performansı sergileyen destinasyonlardan bir tanesi. Önemli olan en pahalı destinasyon olmak değil kendi içinde iyi bir segmentasyon yapıp farklı profildeki misafiri ağırlayacak ürünleri sunabilmek. Otellerimiz hak ettiği fiyata satmalı, bunu başarmalıyız. 3 yıldızlı otel 5 yıldızlı fiyata değil 3 yıldızlı otel fiyatına, 5 yıldızlı otelin de 5 yıldızlı otel fiyatına satılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (Turizm Güncel)


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page