top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

En önemli turizm sermayemizi yitiriyoruz

Profesyoel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Başkan Saatçioğlu yaptığı açıklamada, “Antalya da ulaşım nerdeyse durma noktasına geldi. Antalya’da Turizm sadece güzel doğa, sahil ve lüks oteller değil, Antalya’da Turizmin en önemli sermayesi emek veren çalışanlar insanlarıdır” dedi.


Halil Öncü / Antalya

Profesyoel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Başkan Saatçioğlu yaptığı açıklamada, “Belediyeler maalesef son 5 yıldır bu sorunu görmemezlikten geldiler. Nüfus artış verileri ve trendler çok net gösteriyordu ve buna tepkisiz kalındı. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde Antalya’da ulaşım neredeyse durma noktasına geldi. Personelimizin akşamüstü evlerine varmaları iki, iki buçuk saate kadar çıkıyor,buda yaşam kalitelerini ciddi derece olumsuz etkiliyor. Personel sabah 06.00 da evinden çıkıyor ve aksam 19.00 – 19.30 da evine dönüyor. Kadın istihdamını her platformda artmasını istiyoruz. Peki bu çalışma saatleri ile nasıl olacak. Ev halkı saat kaç da evine dönecek, kaç da ev işlerini ve çocuklar ile zaman geçirecek? Antalya’da Turizm sadece güzel doğa, sahil ve lüks oteller değil, Antalya’da Turizmin en önemli sermayesi emek veren çalışanlar insanlarıdır. Turizm çalışanının yaşam standardını öldürüyoruz. Güler yüzlü ve motivasyonu yüksek olan personel bizim en büyük sermayemizdir. Fakat yaşam kalitesi düştükçe personel de ne güler yüz ne de motivasyon kalıyor” dedi.

 

Neden trafik lambaları Senkronize olup trafik akışını yönetmiyor?

 

Antalya’da nüfus artışının diğer şehirlere göre çok daha hızlı arttığını da ifade eden Saatçioğlu, bunu da rasyonel planlama ve küçük yatırımlar ile az da olsa iyileştirilebileceğini söyledi ve bunu örnekler ile sıraladı:

 

“Bu konuda birkaç örnek vermek istiyorum. Trafiği yoğun kavşaklar da akıllı trafik lambalarına yatırım yapılmalı. Yapıldıysa da az yapıldı. Google haritada yoğun kavşakları kırmızı renk olarak görmekteyiz. Neden trafik lambaları senkronize olup trafik akışını yönetmiyor?  Ve neden trafik kavşaklarında yeterince yönlendirme ve trafik akış seması oluşturulmadı?  Yapıldıysa da maalesef çok yetersiz.  Birçok insan kavşağa yaklaştığında şerit değiştirmek zorunda kalıyor. AVM’lerin önleri en büyük sorun, trafik akışının kilitleneceğini yetkililer hiç mi görmedi veya hayal edemedi? AVM’lerin artık şehir dışında olması taşınması gerektiği inancındayım. Geçmişte yapılan şehir içi battı çıktılar az da olsa trafiği rahatlattı ama artık çok yetersiz kalıyor. Otellerin ve şirketlerin aynı anda yola koyulan servisleri trafiği göz ardı edemeyecek kadar olumsuz etkiliyor” dedi.

 

Neden tramvay Lara’ya kadar getirilmedi?

 

Sadece Lara bölgesinde 26 otelin yer aldığını ve her otelden ortalama 10 otobüs kalktığını, 260 otobüsün aynı anda yola koyulduğunu da ifade eden Başkan Saatçioğlu,her bir otobüsün şehir içinde mantıksız yerlerde indi bindi yapmasının da  ciddi sorunlar oluşturduğunu söyledi.

 

Oteller olarak personele ulaşım ücreti verip daha esnek çalışma saatleri sağlayabiliriz!

 

Başkan Hakan Saatçioğlu, “Neden tramvay Lara’ya kadar getirilmedi, bunca yıldır bekliyoruz. Lara Bölgesi özellikle turistler tarafından çok rağbet gören bir bölge. Online rezervasyon alan en yoğun bölgemiz, havaalanı ve şehir merkezine yakın olması ciddi avantaj sağlıyor. 26 otelde ortalama 1250 kişi konaklıyor, 32 bin 500 misafirin sadece % 20’si tramvay kullansa, günde beş ile altı bin kişi kendi imkanları ile şehir merkezine gider ve Antalya esnafına da katkısı olur. Lara bölgesinde yaklaşık 12 bin çalışanı unutmayalım, onlarında bir bölümü kullanacaktır. Tramvay, Toplu ulaşımda medeniyettir, oteller olarak personele ulaşım ücreti verip daha esnek çalışma saatleri sağlayabiliriz.Şu anki hali ile tüm oteller aynı saatte personelini işe başlatıyor ve aynı saatte işi bırakıyor, servis saatlerine bağlı oldukları için. Halbuki biz personelimize esnek çalışma saatleri sağlayabiliriz. Kısmide olsa özellikle kadın istihdamını artırma şansımız olacaktır.”

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page