top of page
  • turizmisletmeyatir

DTÖ: Turizmden elde edilen gelir geçen yıl 1,4 trilyon dolara ulaştı

Dünya Turizm Örgütü’nün (DTÖ) ilk tahminlerine göre, uluslararası turizmden elde edilen gelir geçen yıl 1,4 trilyon dolara ulaştı.


Orta Doğu, Amerika kıtası ve dünyanın önde gelen turizm merkezi Avrupa'daki güçlü ivme, turizm faaliyetlerinin 2023'te artmasını sağladı.

 

Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), özellikle Orta Doğu'daki uluslararası gerilimlere rağmen 2024 yılında rekor düzeyde bir faaliyet öngörüsünde bulunuyor. Örgüte göre, Covid sonrası üç yıllık bir nekahet dönemi geçiren küresel turizm geçen yıl toparlanmaya başladı.

 

 Merkezi Madrid’de bulunan BM kuruluşuna göre, 2022'de yaklaşık 900 milyon ve 2021'de 450 milyon olan uluslararası turist sayısına kıyasla 2023'te dünya genelinde yaklaşık 1,3 milyar uluslararası turist hareketi gözlendi.

 

DTÖ tarafından yapılan basın açıklamasında, bu rakamın Covid-19 salgınından önceki son yıl olan 2019'daki seviyenin yüzde 88'ine eşdeğer olduğu belirtildi. Kuruma göre, 2019’da 1,46 milyar uluslararası turist dünyayı dolaşarak bir rekora imza attı.

  

2023'teki toparlanma, turist sayısının 2019 seviyesini yüzde 22 oranında aştığı Orta Doğu'daki güçlü ivmenin yanı sıra, faaliyetlerin pandemi öncesi seviyesinin yüzde 94'üne ulaştığı Amerika kıtası ve dünyanın önde gelen turizm merkezi Avrupa'dan kaynaklanıyor.

 

Öte yandan, Çin'de bir yıl önce sağlık kısıtlamalarını kaldırmasına ve üç yıllık "sıfır Covid" politikasının ardından yurtdışından gelen yolcular için zorunlu karantinaların sona ermesine rağmen Asya'da toparlanma beklenenden daha zayıf oldu 2019 seviyesinin ancak 65'ine ulaşabildi.

  

Basın açıklamasında görüşlerine yer verilen DTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili, bu olumsuzluğa rağmen, DTÖ’nün son verilerinin, turizmin direncine ve hızlı toparlanmasına işaret ettiğini ve bunun da büyüme ve istihdam" açısından şimdiden gözle görülür sonuçlar doğurduğunu belirtti.

  

1,4 trilyon dolar

 

DTÖ’nün ilk tahminlerine göre, uluslararası turizmden elde edilen gelir geçen yıl 1,4 trilyon dolara ulaştı. Hava trafiği de dahil olmak üzere turizmin ekonomik katkısı dünya GSYİH'sinin yüzde 3'üne yükseldi.

 

Turizm sektörü tarafından uzun zamandır beklenen bu toparlanmanın gelecek aylarda da devam etmesi bekleniyor. DTÖ’nün ilk tahminlerine göre, Turistik seyahatler bu yıl, 2019 seviyesinin yüzde 2 aşarak yeni bir rekor kıracak.

 

BM kuruluşuna göre, Fransa, Almanya ve İtalya da dahil olmak üzere birçok ülke için vize rejiminin gevşetilmesi sayesinde Çin'deki turizm artışından ve Çinlilerin dünyanın diğer bölgelerine seyahatlerinden özellikle iş dünyası faydalanacak.

  

DTÖ’ye göre, pandemiden önce Çin, 154 milyon Çinlinin diğer ülkeleri ziyaret etmesiyle dünyanın önde gelen turist gönderici ülkesiydi. Çinliler aynı zamanda, 2019'da 255 milyar dolar ya da küresel turizm harcamalarının yüzde 17'sini harcayarak en çok harcama yapan turistler oldu.

 

 Jeopolitik ve ekonomik riskler

 

Çin turizmindeki yükseliş, dünyanın önde gelen turizm ülkesi Fransa'ya özellikle fayda sağlayacak. Fransız hükümetine göre, bu yaz Paris’te Olimpiyat Oyunlarına ve 6 Haziran 1944'te Normandiya çıkarmasının 80’inci yıldönümüne ev sahipliği yapacak olan ülkenin 2024 yılında 100 milyondan fazla turisti ağırlaması bekleniyor.

 

Bu durum, geçen yıl 84 milyon turistle dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci ülkesi olan İspanya'ya da yarayacak. İspanya Turizm Bakanı Jordi Hereu, cuma günü yaptığı açıklamada "2024 yılında da bu yolda ilerlemek için iyi bir konumdayız" dedi.

 

 DTÖ’ye göre, yine de dünya turizminin konsolidasyonu, özellikle turizmin İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın sonuçlarından zarar görmesinin muhtemel olduğu Orta Doğu'da ve Rusya ile savaşın çıkmaza girdiği Ukrayna'da "jeopolitik risklerin" gelişimine bağlı olmaya devam ediyor.

 

 Uluslararası turizm ayrıca, 2024 yılında ulaşım ve konaklama maliyetlerini etkilemeye devam edebilecek kalıcı enflasyon, yüksek faiz oranları ve değişken petrol fiyatları gibi ekonomik sorunlardan da etkilenebilir.

 

 DTÖ, tüm bu faktörlerin, uluslararası turistlerin tasarruf amacıyla "ülkelerine daha yakın yerlere seyahat etmelerine" yol açabileceği sonucuna varıyor.


12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page