top of page
  • turizmisletmeyatir

Dünyanın en güçlü 5 ülke pasaportu belli oldu

Dünyanın en güçlü 5 ülke pasaportu belli oldu. 194 ülkeye vizesiz girebilen, dünyanın en güçlü beş ülke pasaportu Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve Singapur. Türk pasaportu ise en çok değer kaybeden pasaportlardan biri.


Dünya pasaportlarının değerlerini ve geçerliliğini değerlendiren Londra’daki Henley Pasaport Index’inin 2024 rakamlarına göre; en değerli beş ülke pasaportu, birinci sırayı paylaştı. Bunlar, 194 ülkeye vizesiz girilebilen Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya ve Singapur pasaportları oldu.

 

Dünyanın en değerli pasaportlarının ikinci sırasında Finlandiya, Hollanda, Güney Kore ve İsveç var. Üçüncü sırayı Avusturya, İrlanda, Lüksemburg ve İngiltere pasaportları alıyor. Bu pasaportlarla 192 ülkeye vizesiz giriliyor. En değerli pasaportlar Belçika, Norveç, Portekiz, Avustralya, Yunanistan, Malta, Yeni Zelanda, İsviçre, Kanada, Çekya, Polonya, ABD, Macaristan, Litvanya ve Estonya olarak devam ediyor.

 

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, son 10 yılda en çok değer kaybeden ise Venezuella ve Türkiye pasaportları oldu. Türk pasaportunun değer kaybında serbest düşüş yaşadığı diğer iki ülke ise Nijerya ile Yemen.

 

Türk pasaportu, 2014 ile 2024 arasında büyük değer kaybetti ve eskiden 38 ülkeye gidilemezken bu sayı 52’ye yükseldi. Türkiye, 199 ülke arasından 54. sırayı aldı. Pasaportu Türkiye’den fazla değer kaybeden diğer ülke Venezuellla.

 

En az ülkeye seyahat edilen pasaport ise Afganistan pasaportu. Afganistan pasaportu sadece 28 ülkeye vizesiz gidişi sağlıyor. Suriye pasaportu 29, Irak pasaportu ise 31 ülkeye vizesiz girişe olanak veriyor.

 

DünyanınEnGüçlüPasaportları


15 görüntüleme0 yorum

Comments


DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
2-navitas-min (1).gif
bottom of page