top of page

DESTEKLEYENLER

gaia banner (1).gif
  • turizmisletmeyatir

Dünya Şefler Şampiyonası (World Chefs Cup) İstanbul’da başladı

İmparatorluklar kenti olan ve binlerce yıllık yeme içme kültürünün mirasını taşıyan İstanbul, bu günlerde uluslararası lezzet şölenine ev sahipliği yapıyor.


23-26 Kasım tarihleri arasında Dünya Helal Zirvesi ve Helal Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen World Chefs Cup dünyaca ünlü şefleri ve gastronomi dünyasının önemli isimlerini İstanbul’da buluşturuyor.


World Cup şampiyonasına 30 farklı ülkeden gelen 1000 aşçı katılıyor. Farklı yeme içme kategorilerinde dört gün boyunca yarışacak olan şefler aynı zamanda kendi mutfak kültürlerini ve dünya lezzetlerini fuar ziyaretçilerine tanıtma şansı yakalıyor.


Discover Events ve Taşpakon (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) işbirliğiyle düzenlenen Dünya Aşçılar Şampiyonası, Türkiye’nin köklü tarihini ve zengin mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak, lezzet dolu bir kapı açıyor. 2018 yılından beri düzenlenen şampiyona, Helal Fuarı’nın gücünden de faydalanarak uluslararası network için büyük bir fırsat yaratıyor.


Taşpakon Yönetim Kurulu Başkanı ve şef Öner Çulfaz, kültür şehri olan İstanbul’da Uluslararası Aşçılar Şampiyonası’nı 5.kez gerçekleştirmiş olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Çulfaz; “Türk gastronomisinin yöresel, bölgesel ve ülkesel bazda yükseltmek istiyoruz. Bu organizasyon ile gastronomi turizmini daha da üst düzey seviyelere taşımayı hedefliyoruz” dedi.


Geçen yıl kuru fasulyeden suşi, yoğurt tozundan cacığın yapıldığı yarışma bu yıl da renkli görüntülere sahne oluyor. Başta Türkiye olmak üzere Rusya, Mısır, Azerbaycan, İran, Tunus gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen şefler 20 ayrı kategoride yarışıyor.


Yarışmanın ilk günü lise ve üniversite düzeyinde aşçılık öğrencileri ile uluslararası milli takım şeflerinin bireysel yarışmaları yapıldı. Şefler farklı ülkelerden gelen lezzet ürünleri ile yaratıcılıkta sınır tanımayan fine dining restoran tabakları hazırladılar. Ünlü şeflerden oluşan jürinin değerlendirmesine sunulan lezzetler mizanplus, yaratıcılık, hijyen, sıfır atık gibi kategoriler üzerinden değerlendiriliyor.


İlk günkü yarışma sonucunda, 1. Conditor Cakes kategorisinde Rusya birinci oldu.


Rusya Restorancılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mihail Sharipov, “Burada 1.2. olmak önemli değil. Peru’dan İran’a, Mısır’dan Moldava’ya Kazakistan’dan Azerbaycan’a tüm dünyadan şeflerle müthiş bir dostluk kurduk, çok mutluyuz”dedi.

Lezzete dair her şeyin masaya yatırıldığı Şefler Şampiyonası’nda ‘International Chefs Talks’ başlıklı konferanslar da düzenleniyor.


İlk günkü konferansta Lübnan’dan Malezya’ya ülkelerin kültür mutfakları gastronominin önde gelen isimleri tarafından anlatıldı.


Börek, çiğ köfte, baklava, katmer, kahve workshopların yapıldığı yarışmanın ilk gününde Filistin’de hayatını kaybeden kardeşlerimiz için de helva kavrulup ziyaretçilere dağıtıldı.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


mhiformbanner-280x500.jpg

DESTEKLEYENLER

3-destekleyenler---422.jpg
bottom of page